Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Ministerstwo Rozwoju i Technologii wsparciem dla eksporterów
Artykuł

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wsparciem dla eksporterów

W dotychczasowych informacjach na portalu przedstawione były możliwości wsparcia różnych instytucji otoczenia biznesu w ekspansji eksportowej firm rozpoczynających sprzedaż za granicą lub rozwijających swój eksport. Ale co robić w sytuacji, gdy napotyka się bariery kraju importera, nieuczciwą konkurencję lub za wysokie cła na import zaopatrzeniowy?

W takich sytuacjach pomoc można uzyskać właśnie w Departamencie Handlu i Współpracy Gospodarczej Ministerstwa Rozwoju i Technologii. A skuteczność tych działań wymaga aktywnej współpracy polskich firm.

Bariery

Sygnalizowane przez przedsiębiorców bariery zgłaszamy na forum Komisji Europejskiej. O ile zostaną zaakceptowane na forum odpowiedniego komitetu UE, problem jest traktowany jako unijny i staje się przedmiotem negocjacji między UE i odpowiednim krajem. Ponadto mamy możliwości rozwiązywania problemów w rozmowach dwustronnych bądź z wykorzystaniem innych międzynarodowych organizacji gospodarczych (np. WTO). Sprawy barier należy zgłaszać do Pana Grzegorza Sinackiego, tel. 22 411 97 74, e-mail: grzegorz.sinacki@mrit.gov.pl.

Cło

Za wysokie cło na import zaopatrzeniowy? I w tym możemy pomóc. O ile potrzebny komponent nie jest produkowany na terenie UE, producenci mogą zgłaszać wniosek o obniżenie/zawieszenie cła lub wprowadzenie kontyngentów taryfowych. Co więcej, jeśli inny kraj UE zgłasza taki wniosek, a polski producent wytwarza odpowiedni składnik,  możemy złożyć sprzeciw. Takie sprawy należy składać do Pani Małgorzaty Miąsko, tel. 22 411 97 55, e-mail: malgorzata.miasko@mrit.gov.pl.

Nieuczciwa konkurencja

W przypadku pojawienia się nieuczciwej konkurencji, dumpingu, nielegalnych subsydiów itp. także i nasz departament może pomóc polskim przedsiębiorcom. W takiej sytuacji zachęcam do kontaktu z Panią Anną Parol, tel. 22 411 97 60, e-mail: anna.parol@mrit.gov.pl.

Umowy o wolnym handlu

Zachęcam także do włączania się do negocjacji umów o wolnym handlu zawieranych przez UE z innym krajami czy regionalnymi organizacjami gospodarczymi. Do tej pory zostało zawartych kilkadziesiąt takich umów. Udział przedstawicieli polskich przedsiębiorców w negocjacjach pozwala na lepsze zabezpieczenie interesów polskich firm w ostatecznym kształcie umowy. W takiej sprawie sugeruję kontakt z Panem Piotrem Kulikiem, tel. 22 411 97 52, e-mail: piotr.kulik@mrit.gov.pl.

Wszystkie te osoby szczegółowo poinformują o właściwych procedurach, formularzach i terminach.

Pomoc Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Podstawowe pytanie, jakie zadają sobie polscy przedsiębiorcy, to czy warto zwracać się do ministerstwa z takimi sprawami. Wielu małych i średnich przedsiębiorców podchodzi sceptycznie, uważając, że mają wystarczająco dużo innych problemów lokalnych z konkurencją, kwestiami podatkowymi, ZUS-owskimi, inspekcjami i kontrolami itd. Niesłusznie. Zawsze warto zwracać się do nas z takimi problemami. Nikt nikogo nie pozostawi bez odpowiedzi i właściwego wsparcia. Brak wystąpienia oznacza, że problem nie zostanie załatwiony, a my jako ministerstwo nie będziemy nawet świadomi jego istnienia. Warto też wspomnieć, że mamy sporo sukcesów w naszych działaniach. Dzięki naszym działaniom udało się np.:

 • doprowadzić Arabię Saudyjską do wycofania się z projektu legislacji dotyczącej badania zawartości cukru w produktach spożywczych i wycofania się z zakazu importu świetlówek fluorescencyjnych z UE,
 • uzyskania zezwolenia na import mleka w proszku dla dzieci przez Egipt,
 • zniesiecie nieautomatycznych licencji importowych na towary rolno-spożywcze przez Tunezję,
 • uznanie preferencyjnego pochodzenia UE (certyfikat EUR 1) dla baterii do samochodów elektrycznych przez Dominikanę,
 • zniesienie restrykcji wobec polskiej wieprzowiny z powodu ASF przez Malezję,
 • zniesienie ograniczenia na import drobiu i produktów drobiowych (ptasia grypa w PL) przez RPA,
 • wycofanie się z certyfikatów wolnej sprzedaży na towary przemysłowe przez Algierię.

Departament Spraw Europejskich

To niejedyne instrumenty, jakie nasze ministerstwo oferuje polskim przedsiębiorcom. M.in. w strukturach Ministerstwa Rozwoju i Technologii funkcjonuje także Departament Spraw Europejskich, który oferuje swoje instrumenty do rozwiązywania problemów w relacjach na rynkach unijnych.

Serdecznie zachęcam do kontaktu z nami. Nasze działania pozwolą, aby eksport był łatwiejszy, a małe i średnie przedsiębiorstwa nie napotykały niepotrzebnych problemów. Bliższe informacje znaleźć można pod linkiem

Autor: Dariusz Latoszek, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej, MRiT

 • Wszystko
 • Aktualności (10)
 • Wiedza (7)
 • Kalendarz (6)
 • Centrum Wsparcia (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.