Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Wdrożenie systemu PoUS: Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?
Artykuł

Wdrożenie systemu PoUS: Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 1 marca 2024 roku w Polsce zostanie wdrożony nowy system celnego rejestrowania towarów. Co to oznacza dla przedsiębiorców i jakie będą zmiany?

Mężczyzna pracujący na laptopie. Ikony dokumentów unoszą się w przestrzeni.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, 1 marca 2024 roku w Polsce zostanie wdrożony pierwszy etap systemu Proof of Union Status (PoUS). Ten system będzie dotyczył potwierdzania unijnego statusu celnego towarów, takich jak T2L/T2LF, wyłącznie w formie elektronicznej. Oznacza to, że firmy będą musiały zgłaszać te dane elektronicznie do urzędu celnego.

Dotychczasowy system a nowe wymagania

Do tej pory w Polsce stosowany był system AES/STATUS, który nie jest w pełni zgodny z unijnymi wymaganiami PoUS. Dlatego konieczne jest wprowadzenie nowego systemu, który będzie uwzględniał nowe standardy unijne.

Nowy system będzie opierał się na:

 • nowym modelu danych zgodnym z unijnym kodeksem celnym,
 • obsłudze wniosków zgodnie ze specyfikacjami unijnymi,
 • przekazywaniu danych do Centralnego Repozytorium,
 • generowaniu dokumentu SRD (Status Request Document) z unikalnym numerem MRN,
 • procedurze uproszczonej dla upoważnionych wystawców.

Okres przejściowy

Ze względu na to, że przedsiębiorcy nie będą gotowi do korzystania z nowego systemu od razu, przewiduje się okres przejściowy. Podczas tego okresu:

 1. Przedsiębiorcy będą mogli nadal korzystać z dotychczasowego systemu AES/STATUS.
 2. Decyzja o przejściu na nowy system będzie leżeć po stronie przedsiębiorcy.
 3. Wprowadzenie zmiany będzie wymagać dostosowania pozwoleń.

Co PoUS oznacza dla przedsiębiorców?

Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność zapoznania się z nowymi wymaganiami i ewentualnym dostosowaniem swoich systemów do nowych standardów. Istnieje również możliwość testowania nowego systemu w środowisku testowym od 12 lutego 2024 roku.

Wdrażanie nowego systemu PoUS wprowadza zmiany w sposobie rejestracji towarów i wymiany danych celnych. Przedsiębiorcy muszą być przygotowani na te zmiany, a Ministerstwo Finansów monitoruje sytuację, aby zapewnić płynne przejście na nowy system. Dla przedsiębiorców istotne będzie również dostosowanie swoich systemów do nowych standardów oraz ewentualna zmiana pozwoleń w okresie przejściowym.

Źródło: PUESC

 • Wszystko
 • Aktualności (4)
 • Wiedza (3)
 • Kalendarz (4)
 • Centrum Wsparcia (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.