Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Karnety ATA w systemie elektronicznym
Artykuł

Karnety ATA w systemie elektronicznym

Krajowa Izba Gospodarcza wprowadziła system e-ATA, umożliwiający elektroniczne wnioskowanie o karnety ATA, które są międzynarodowymi dokumentami celnymi ułatwiającymi czasową odprawę celną towarów. Wersja online zastępuje dotychczasowe, papierowe metody składania wniosków, co znacznie usprawnia procedury wymagane przy eksporcie towarów na wystawy, do celów akwizycyjnych czy wyposażenia zawodowego.

Wirtualne dokumenty obok laptopa. ATA

Zamiast osobistego zgłaszania się do siedziby Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, przedsiębiorcy mają możliwość złożenia wniosku o karnet ATA bezpośrednio przez Internet. Proces ten przebiega w kilku prostych krokach:

  • wejście na dedykowaną stronę KIG i przejście do sekcji „karnety ATA”;
  • wypełnienie i wysłanie wniosku online;
  • odebranie karnetu w wybrany sposób, zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej (podczas okresu pilotażowego.

Korzyści ze stosowania karnetu e-ATA

Wdrożenie elektronicznego karnetu ATA eliminuje konieczność fizycznego składania dokumentów. W perspektywie – po potwierdzeniu gotowości przez wszystkie kraje Konwencji ATA – umożliwi również zarządzania karnetami przez intuicyjną aplikację mobilną. Użytkownicy będą mogli prezentować karnet w formie kodu QR na granicach, co przyspiesza odprawy celne i redukuje ryzyko błędów dokumentacyjnych.

Bezpieczeństwo danych

Jak zapewnia Marek Bielski, Członek Zarządu KIG i Dyrektor Biura Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA, karnet e-ATA jest w pełni zabezpieczony przed dostępem osób nieupoważnionych. Dane są szyfrowane, a przesyłanie informacji w sieci odbywa się w formie zabezpieczonej, co chroni przed utratą lub kradzieżą danych.

Okres pilotażowy i implementacja

Pilotażowy projekt elektronicznych karnetów ATA rozpoczął się 15 maja 2024 roku i ma na celu przetestowanie systemu oraz zebranie opinii użytkowników. W okresie testów obowiązuje posiadanie papierowej wersji karnetu do celów formalnych. Karnet e-ATA będzie stopniowo wprowadzany w wybranych krajach i punktach odprawowych, co pozwoli na optymalizację i dostosowanie systemu do międzynarodowych standardów.

Dodatkowe informacje

Dla przedsiębiorców zainteresowanych szczegółami dotyczącymi karnetu e-ATA oraz zasadami jego funkcjonowania Krajowa Izba Gospodarcza udostępnia pełne informacje na swojej stronie internetowej.

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza

  • Wszystko
  • Aktualności (5)
  • Wiedza (3)
  • Kalendarz (4)
  • Centrum Wsparcia (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.