Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wydawanie Karnetów ATA
Oferta wsparcia

Wydawanie Karnetów ATA

Dla kogo?
Mikro, Małe, Średnie, Duże Przedsiębiorstwa
Dojrzałość eksportowa
Jeszcze nie eksportuję, Początkujący, Doświadczony
Branża
Usługi, Sprzęt AGD RTV i jego części, Budowa i wykończenie budowli, Sprzęt IT i telekomunikacyjny,… rozwiń Usługi, Sprzęt AGD RTV i jego części, Budowa i wykończenie budowli, Sprzęt IT i telekomunikacyjny, Farmacja i biotechnologia, Sprzęt sportowy i rekreacyjny, Jachty, statki i łodzie, Szkło i ceramika, Kopaliny, metale i paliwa, Tworzywa sztuczne, gumy i wyroby z nich, Kosmetyki i detergenty, Urządzenia medyczne i artykuły higieniczne, Maszyny, urządzenia i ich części, Wyroby z papieru i celulozy, Meble, Wyroby chemiczne, Odzież, obuwie, tkaniny i dodatki modowe, Żywność, napoje i wyroby tytoniowe, Pojazdy lądowe i lotnicze oraz części, Pozostałe towary zwiń assets/ico/rozwin
Czas trwania
Bezterminowo

Potrzeba

Karnet ATA o dokument, który wykorzystasz do bezcłowego przewozu:

 1. Towarów przeznaczonych do prezentacji lub użycia na wystawach, targach, pokazach, kongresach lub podobnych imprezach w tym:
 • wystawy, targi, pokazy z dziedziny sztuki, handlu, przemysłu, rzemiosła lub rolnictwa;
 • wystawy lub spotkania organizowane dla promowania każdej dziedziny nauki;
 • sztuki, rzemiosła, popierania wiedzy religijnej, naukowej, oświatowej lub kulturalnej;
 • wystawy, spotkania, konferencje służące międzynarodowej wymianie myśli, wiedzy i osiągnięć naukowych
 • wystawy promujące rozwój sportu i turystyki;
 • imprezy organizowane w celach charytatywnych;
 • konferencje, kongresy, zgromadzenia rozmaitych organizacji międzynarodowych;
 • imprezy o charakterze oficjalnym organizowane z okazji obchodów narodowych; międzynarodowych lub dla uczczenia pamięci np. znanej osobistości.

2. Towarów stanowiących wzory lub próbki handlowe wywożonych w celach akwizycji, rozpoznania rynku, zademonstrowania wzorów przed zawarciem kontraktu handlowego.

3. Towarów stanowiących wyposażenie zawodowe: sprzęt filmowy i telewizyjny, rekwizyty teatralne, instrumenty muzyczne, sprzęt sportowy, aparatura badawcza, narzędzia itp., wywożonych w celu realizacji konkretnego zamierzenia, takiego jak występ, zawody sportowe, montaż i demontaż obudowy lub wyposażenia wystawy.

Korzyści

Karnet ATA umożliwi i usprawni czasową odprawę celną towarów, wywożonych w celach akwizycyjnych i wystawienniczych, a także wyposażenia zawodowego. Karnet ATA eliminuje zawiłą procedurę celną związaną z odprawą czasową. Użytkownik karnetu nie musi wypełniać dokumentu SAD, deklaracji celnych, czy też składać depozytów na wszystkich przekraczanych granicach.

Realizacja

Karnety ATA są wydawane i rejestrowane w siedzibie KIG w Warszawie. Celem uzyskania i zarejestrowania karnetu ATA należy przedłożyć:

 • wypełniony formularz wniosku,
 • wypełnione formularze karnetu ATA,
 • dokumenty rejestrowe firmy,
 • dokonać opłaty rejestracyjnej.

Biuro Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA, tel.: +48 630 97 36, e-mail: ata@kig.pl

Krajowa Izba Gospodarcza

ul. Trębacka 4, 00-074 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.