Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Nowe zasady regulujące preferencje taryfowe dla towarów z Izraela
Artykuł

Nowe zasady regulujące preferencje taryfowe dla towarów z Izraela

Departament Ceł Ministerstwa Finansów informuje, że od 16 maja 2023 r. produkty wytworzone w osiedlach izraelskich, znajdujących się na terytoriach będących od 1967 r. pod kontrolą izraelskiej administracji, nie są uprawnione do korzystania z preferencyjnego traktowania taryfowego na mocy układu o stowarzyszeniu między UE i Izraelem.

W kontekście stosowania układu o stowarzyszeniu UE – Izrael za część terytorium Izraela nie są uważane:

  • Strefa Gazy,
  • Zachodni Brzeg Jordanu,
  • wschodnia część Jerozolimy,
  • Wzgórza Golan.

Towary wytworzone, poddawane obróbkom lub przetwarzane na tych terytoriach nie mogą korzystać z preferencji przewidzianych w umowie UE-Izrael.

W ramach realizacji porozumienia technicznego między stronami w dowodach pochodzenia towarów (świadectwa przewozowe EUR.1 i EUR-MED, deklaracje na fakturze i deklaracje na fakturze EUR-MED) muszą znaleźć się adnotacje określające miejsce produkcji towarów (nazwa miasta, wsi lub strefy przemysłowej wraz z kodem pocztowym). Brak tych informacji informacji skutkuje nieważnością dowodu pochodzenia.

Wykaz miejscowości wraz z kodami pocztowymi został opublikowany na stronach internetowych Komisji Europejskiej. Preferencji taryfowych nie przyznaje się produktom, których dowód pochodzenia wskazuje na to, że produkcja nadająca status pochodzenia miała miejsce w miejscowości, której kod pocztowy znajduje się w części I wykazu. W przypadku kodów pocztowych miejscowości, których nazwy znajdują się w części II wykazu (miejscowości przygraniczne) importer powinien zasięgnąć opinii urzędu, w którym zamierza złożyć odpowiednie zgłoszenie.

Komisja Europejska zadecydowała o wprowadzeniu z dniem 16 maja 2023 r. obowiązku deklarowania nowego kodu dokumentu w przypadku preferencyjnego przywozu towarów z Izraela (Y864 –„Dowód pochodzenia wskazuje, że produkcja nadająca status pochodzenia nie odbywała się w miejscu znajdującym się na terytoriach będących pod administracją izraelską od czerwca 1967”). Podanie tego kodu w zgłoszeniu będzie oznaczać, że przywożone produkty zostały wytworzone na terytorium Izraela

Źródło

  • Wszystko
  • Aktualności (6)
  • Wiedza (3)
  • Kalendarz (9)
  • Centrum Wsparcia (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.