Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Czytaj tylko te treści, które Cię interesują -  dopasuj Trade do siebie

Strona główna > Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)

Kontakt

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)

Pl. Trzech Krzyży 3/5 00-507 Warszawa

Jak pomagamy eksporterom?

Do zadań oraz kompetencji Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) należy między innymi szeroko rozumiane kształtowanie stosunków gospodarczych z innymi krajami oraz promocja gospodarki polskiej zagranicą.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiada za to, aby jednolita polityka handlowa Unii Europejskiej była korzystna dla polskich firm poprzez udział w komitetach gospodarczych UE i dbałość o konkretne sprzyjające Polsce zapisy. Podobnie Ministerstwo reprezentuje Polskę w komitetach gospodarczych OECD i WTO.

Ministerstwo prowadzi konsultacje z biznesem, a przedsiębiorcy mogą zgłaszać propozycje co do treści konkretnych regulacji handlowych, o które Ministerstwo następnie zabiega na tych międzynarodowych forach. Wnioski i propozycje przedsiębiorców mogą dotyczyć np. eliminacji barier handlowych, zmniejszenia kosztów importu zaopatrzeniowego, postępowań antydumpingowych, wsparcia polskich przedsiębiorców w relacjach dwustronnych z poszczególnymi krajami czy wspierania polskich firm przy ubieganiu się o zamówienia publiczne organizacji międzynarodowych.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest również odpowiedzialne za kształtowanie systemu promocji polskich firm i polskiej gospodarki przez instytucje publiczne za granicą oraz systemu wsparcia polskich przedsiębiorców w działalności eksportowej poprzez programy promocji. Celem jest zwiększenie zainteresowania Polską i przyciągnięcie nowych zagranicznych odbiorców polskich produktów.

W ramach kształtowania systemu wsparcia eksportu Ministerstwo kształtuje programy i projekty, w ramach których polskie firmy mogą otrzymać dofinansowanie aktywności zagranicznej. Dofinansowanie może obejmować promocję (w tym w internecie), udział w targach zagranicznych, wyjazdy zagraniczne, nawiązywanie kontaktów z kontrahentami, doradztwo itp. Tysiące polskich firm skorzystało z takiego wsparcia.

Ministerstwo nie udziela bezpośrednio wsparcia finansowego polskim firmom i w niewielkim stopniu pomaga w nawiązywaniu kontaktów z partnerami zagranicznymi (przy okazji innych działań), natomiast nadzoruje szereg instytucji publicznych, wyznacza im tego typu zadania oraz je rozlicza z ich realizacji.

Natomiast w sferze „politycznej”, przedsiębiorcy mogą zgłaszać propozycje i uczestniczyć w konsultacjach w zakresie zapisów regulacji handlowych czy problemów z dyskryminującymi przepisami czy nieprzychylną administracją innych krajów. Zgłaszanie propozycji jest możliwe bezpośrednio lub poprzez odpowiednie dla danego przedsiębiorcy izby handlowe.

Skorzystaj z wsparcia i wiedzy MRiT

Zapoznaj się z finansowanymi przez nas programami lub zgłoś bariery handlowe lub przykłady nieuczciwej konkurencji. Odwiedź stronę Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).

Oferta wsparcia

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.