Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Umowy o wolnym handlu
Oferta wsparcia

Umowy o wolnym handlu

Dla kogo?
Mikro, Małe, Średnie, Duże Przedsiębiorstwa
Dojrzałość eksportowa
Jeszcze nie eksportuję, Początkujący, Doświadczony
Branża
Usługi, Usługi kulturalne i rekreacyjne, Usługi biznesowe, Usługi telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne, Usługi budowlane, Usługi… rozwiń Usługi, Usługi kulturalne i rekreacyjne, Usługi biznesowe, Usługi telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne, Usługi budowlane, Usługi transportowe i kurierskie, Podróże zagraniczne, Sprzęt AGD RTV i jego części, Sprzęt AGD i jego części, Sprzęt RTV i jego części, Budowa i wykończenie budowli, Sprzęt IT i telekomunikacyjny, Farmacja i biotechnologia, Sprzęt sportowy i rekreacyjny, Jachty, statki i łodzie, Szkło i ceramika, Kopaliny, metale i paliwa, Aluminium i wyroby z aluminium, Miedź i wyroby z miedzi, Kopaliny, rudy i wyroby z nich, Żeliwo, stal i wyroby z nich, Pozostałe metale i wyroby z nich, Metale szlachetne, Tworzywa sztuczne, gumy i wyroby z nich, Kauczuk, gumy i wyroby z nich, Tworzywa sztuczne i wyroby z nich, Polimery, żywice i wyroby z nich, Kosmetyki i detergenty, Urządzenia medyczne i artykuły higieniczne, Maszyny, urządzenia przemysłowe i ich części, Maszyny, urządzenia i ich części, Urządzenia, przyrządy pomiarowe i ich części, Maszyny rolnicze i ich części, Pozostałe przyrządy i narzędzia, Urządzenia elektrotechniczne i ich części, Papier, tektura, celuloza, Wyroby z papieru i celulozy, Artykuły drukowane, Meble, Meble gotowe i ich części, Płyty, sklejki, oprawy z drewna, Odzież, obuwie, tkaniny i dodatki modowe, Wyroby chemiczne, Odzież gotowa i dodatki modowe, Tkaniny, dzianiny i wyroby z nich, Obuwie, wyroby skórzane i skóry, Żywność, napoje i wyroby tytoniowe, Mięso wołowe i bydło żywe, Napoje, kawy, herbaty i alkohole, Mięso drobiowe i drób żywy, Nabiał, Wieprzowina i świnie żywe, Owoce, warzywa, grzyby i ich przetwory, Przetwory z mięsa, kiełbasy, Pieczywo, wyroby cukiernicze, słodycze, Pozostałe mięso i zwierzęta żywe, Zboża, mąki i wyroby z nich, Ryby i owoce morza, Żywność dla zwierząt, Pozostała żywność, Wyroby tytoniowe, Pojazdy lądowe i lotnicze oraz części, Pojazdy silnikowe, podwozia, nadwozia, przyczepy, Silniki spalinowe do pojazdów i ich części, Pojazdy szynowe, specjalistyczne i części do nich, Silniki elektryczne i akumulatory, Pojazdy lotnicze, silniki i części do nich, Części do pojazdów (bez silników), Opony, Pozostałe towary zwiń assets/ico/rozwin
Czas trwania
Bezterminowo

Potrzeba

Możesz zgłosić swoje oczekiwania lub postulaty dotyczące negocjacji umów o wolnym handlu zawieranych przez Unię Europejską z krajami pozaunijnymi.

MRiT identyfikuje i zabiega na forum UE o uwzględnienie interesów polskich przedsiębiorców w ramach negocjacji preferencyjnych umów handlowych w zakresie zarówno towarów, jak i usług (interesy ofensywne – chcemy sprzedawać i defensywne – bronimy rynku przed nadmiernym otwarciem).

Korzyści

Wg szacunków Komisji Europejskiej korzyści, jakie odnoszą polscy eksporterzy z tytułu eksportu w ramach wszystkich unijnych umów o wolnym handlu, wynoszą prawie 500 mln euro rocznie. Przy czym są to tylko korzyści płynące z bezpośredniego eksportu – należy mieć także na uwadze, że duża część polskiego eksportu to części i komponenty wykorzystywane w produkcji eksportowej innych krajów unijnych, np. Niemiec, które zwiększając swój eksport w ramach umów o wolnym handlu, zwiększają równocześnie import komponentów do swojej produkcji, także z Polski.

Realizacja

MRiT prowadzi działania mające na celu odpowiednie zabezpieczenie interesu polskich przedsiębiorców w umowach o wolnym handlu zawieranych przez Unię Europejską z krajami pozaunijnymi, zapewniając dostęp do rynków eksportowych poprzez m.in redukcję ceł, barier pozataryfowych, ułatwienia w prowadzeniu biznesu.  UE jest już stroną ponad 40 umów o wolnym handlu z ponad 70 krajami pozaunijnymi. Obecnie trwają negocjacje o zawarciu umów handlowych m.in. z Australią, Nową Zelandią, krajami ASEAN (poza Wietnamem, który ma taką umowę z UE) oraz Indiami.

Cały proces jest finalizowany na poziomie UE.

Zachęcamy także do skorzystania z unijnego portalu Access2Market.

Access2Markets to kompleksowy portal UE, umożliwiający szybkie uzyskanie, w jednym miejscu, informacji o warunkach handlu dotyczących eksportu do ponad 130 rynków zagranicznych, importu do Unii Europejskiej, jak również handlu między krajami UE. Ułatwia oszacowania możliwości eksportowych i szans wejścia na zagraniczne rynki zbytu. Szczególnie przydatna w ekspansji eksportowej dla MŚP, w tym tych rozpoczynających dopiero działalność eksportową.  

Ta unijna internetowa baza danych, oprócz informacji na temat wszystkich umów o wolnym handlu zawartych przez Unię Europejską, zawiera także wykaz barier w handlu, inwestycjach i usługach w krajach pozaunijnych.  Umożliwia składanie skarg na te bariery. Zawiera także praktyczne informacje dotyczące m.in. taryf i procedur celnych, podatków, reguł pochodzenia – narzędzie ROSA dla potwierdzenia preferencyjnego pochodzenia towaru, wymagań dotyczących formalności i procedur importowych, zamówień publicznych (Access2Procurement), jak również statystyk handlowych. Jest prowadzona także w języku polskim.

Zachęcamy do zapoznania się broszurą informacyjna na temat tej bazy!

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)

Pl. Trzech Krzyży 3/5 00-507 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.