Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Przeciwdziałanie nieuczciwemu importowi
Oferta wsparcia

Przeciwdziałanie nieuczciwemu importowi

Dla kogo?
Mikro, Małe, Średnie, Duże Przedsiębiorstwa
Dojrzałość eksportowa
Jeszcze nie eksportuję, Początkujący, Doświadczony
Branża
Usługi kulturalne i rekreacyjne, Usługi, Usługi biznesowe, Usługi telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne, Usługi budowlane, Podróże… rozwiń Usługi kulturalne i rekreacyjne, Usługi, Usługi biznesowe, Usługi telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne, Usługi budowlane, Podróże zagraniczne, Usługi transportowe i kurierskie, Sprzęt AGD RTV i jego części, Sprzęt AGD i jego części, Budowa i wykończenie budowli, Sprzęt RTV i jego części, Sprzęt IT i telekomunikacyjny, Farmacja i biotechnologia, Sprzęt sportowy i rekreacyjny, Jachty, statki i łodzie, Szkło i ceramika, Kopaliny, metale i paliwa, Aluminium i wyroby z aluminium, Miedź i wyroby z miedzi, Kopaliny, rudy i wyroby z nich, Żeliwo, stal i wyroby z nich, Metale szlachetne, Pozostałe metale i wyroby z nich, Tworzywa sztuczne, gumy i wyroby z nich, Kauczuk, gumy i wyroby z nich, Tworzywa sztuczne i wyroby z nich, Polimery, żywice i wyroby z nich, Kosmetyki i detergenty, Urządzenia medyczne i artykuły higieniczne, Maszyny, urządzenia i ich części, Maszyny, urządzenia przemysłowe i ich części, Urządzenia, przyrządy pomiarowe i ich części, Maszyny rolnicze i ich części, Pozostałe przyrządy i narzędzia, Urządzenia elektrotechniczne i ich części, Wyroby z papieru i celulozy, Papier, tektura, celuloza, Artykuły drukowane, Meble, Meble gotowe i ich części, Płyty, sklejki, oprawy z drewna, Wyroby chemiczne, Odzież, obuwie, tkaniny i dodatki modowe, Odzież gotowa i dodatki modowe, Tkaniny, dzianiny i wyroby z nich, Obuwie, wyroby skórzane i skóry, Żywność, napoje i wyroby tytoniowe, Mięso wołowe i bydło żywe, Napoje, kawy, herbaty i alkohole, Mięso drobiowe i drób żywy, Nabiał, Wieprzowina i świnie żywe, Owoce, warzywa, grzyby i ich przetwory, Przetwory z mięsa, kiełbasy, Pieczywo, wyroby cukiernicze, słodycze, Pozostałe mięso i zwierzęta żywe, Zboża, mąki i wyroby z nich, Ryby i owoce morza, Żywność dla zwierząt, Pozostała żywność, Wyroby tytoniowe, Pojazdy lądowe i lotnicze oraz części, Pojazdy silnikowe, podwozia, nadwozia, przyczepy, Silniki spalinowe do pojazdów i ich części, Pojazdy szynowe, specjalistyczne i części do nich, Silniki elektryczne i akumulatory, Pojazdy lotnicze, silniki i części do nich, Części do pojazdów (bez silników), Opony, Pozostałe towary zwiń assets/ico/rozwin
Czas trwania
Bezterminowo

Potrzeba

Możesz uzyskać wsparcie w ochronie swojej produkcji przed nieuczciwym importem ze strony dostawców z krajów poazunijnych (dumpingowanym lub subsydiowanym).

Korzyści

Uzyskując ochronę przed nieuczciwym importem, zapewniasz sobie równe warunki konkurencji i rozwoju, a także eksportu.

Jeżeli import jest nieuczciwy i występuje szkoda materialna po stronie producentów unijnych, w tym polskich, będąca następstwem tego dumpingu (lub subsydiowania), istnieje możliwość doprowadzenia do ustanowienia ceł antydumpingowych lub innych środków zaradczych.

Realizacja

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wspiera polskich przedsiębiorców w walce z nieuczciwym importem, a także dąży do wszczęcia stosownego postępowania przez Komisję Europejską i nałożenia odpowiednich środków.

Wymagany jest w takim przypadku wniosek producentów UE lub zrzeszeń ich reprezentujących, złożony do Komisji Europejskiej (wniosek musi reprezentować min. 25% całkowitej produkcji UE danego towaru).

Cały proces jest finalizowany na poziomie UE. Po złożeniu stosownego wniosku, Komisja Europejska wszczyna postępowanie sprawdzające. 

W toku postępowania Komisja Europejska gromadzi dane umożliwiające weryfikację spełnienia prawnych przesłanek nałożenia środków ochronnych (postępowanie antydumpingowe trwa maksymalnie 14 miesięcy, a antysubsydyjne – 12 miesięcy). Jest też możliwość nałożenia wcześniej, w określonych okolicznościach, tzw. środków tymczasowych.

Dane Kontaktowe

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)

Pl. Trzech Krzyży 3/5 00-507 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.