Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Eliminacja barier w dostępie do rynków poza UE

Oferta wsparcia

Eliminacja barier w dostępie do rynków poza UE

Dla kogo?
Mikro, Małe, Średnie, Duże Przedsiębiorstwa
Dojrzałość eksportowa
Jeszcze nie eksportuję, Początkujący, Doświadczony
Branża
Usługi, Usługi kulturalne i rekreacyjne, Usługi biznesowe, Usługi telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne, Usługi budowlane, Podróże… rozwiń Usługi, Usługi kulturalne i rekreacyjne, Usługi biznesowe, Usługi telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne, Usługi budowlane, Podróże zagraniczne, Usługi transportowe i kurierskie, Pozostałe towary, Części do pojazdów (bez silników), Opony, Pojazdy lotnicze, silniki i części do nich, Silniki elektryczne i akumulatory, Pojazdy szynowe, specjalistyczne i części do nich, Silniki spalinowe do pojazdów i ich części, Pojazdy silnikowe, podwozia, nadwozia, przyczepy, Pojazdy lądowe i lotnicze oraz części, Wyroby tytoniowe, Pozostała żywność, Żywność dla zwierząt, Ryby i owoce morza, Zboża, mąki i wyroby z nich, Pozostałe mięso i zwierzęta żywe, Pieczywo, wyroby cukiernicze, słodycze, Przetwory z mięsa, kiełbasy, Owoce, warzywa, grzyby i ich przetwory, Wieprzowina i świnie żywe, Nabiał, Mięso drobiowe i drób żywy, Napoje, kawy, herbaty i alkohole, Mięso wołowe i bydło żywe, Żywność, napoje i wyroby tytoniowe, Obuwie, wyroby skórzane i skóry, Tkaniny, dzianiny i wyroby z nich, Odzież gotowa i dodatki modowe, Odzież, obuwie, tkaniny i dodatki modowe, Płyty, sklejki, oprawy z drewna, Wyroby chemiczne, Meble gotowe i ich części, Meble, Artykuły drukowane, Papier, tektura, celuloza, Wyroby z papieru i celulozy, Urządzenia elektrotechniczne i ich części, Pozostałe przyrządy i narzędzia, Maszyny rolnicze i ich części, Urządzenia, przyrządy pomiarowe i ich części, Maszyny, urządzenia przemysłowe i ich części, Maszyny, urządzenia i ich części, Urządzenia medyczne i artykuły higieniczne, Kosmetyki i detergenty, Polimery, żywice i wyroby z nich, Tworzywa sztuczne i wyroby z nich, Kauczuk, gumy i wyroby z nich, Tworzywa sztuczne, gumy i wyroby z nich, Pozostałe metale i wyroby z nich, Metale szlachetne, Żeliwo, stal i wyroby z nich, Kopaliny, rudy i wyroby z nich, Miedź i wyroby z miedzi, Aluminium i wyroby z aluminium, Kopaliny, metale i paliwa, Szkło i ceramika, Jachty, statki i łodzie, Sprzęt sportowy i rekreacyjny, Farmacja i biotechnologia, Sprzęt IT i telekomunikacyjny, Budowa i wykończenie budowli, Sprzęt RTV i jego części, Sprzęt AGD i jego części, Sprzęt AGD RTV i jego części zwiń assets/ico/rozwin
Czas trwania
Bezterminowo

Potrzeba

Możesz uzyskać wsparcie w zakresie eliminacji lub przynajmniej obniżenia uciążliwości barier, na jakie napotykasz w dostępie do rynków pozaunijnych (w imporcie lub eksporcie).

Mogą to być np. uciążliwe i dyskryminacyjne przepisy techniczne, procedury oceny zgodności, certyfikaty, wymogi dotyczące znakowania, etykietowania, zakazy i ograniczenia, licencjonowanie itp.

Korzyści

Eliminacja barier w handlu to otwarcie rynków zbytu dla Twojej produkcji i eksportu, a także importu towarów z krajów pozaunijnych, które stosują administracyjne lub regulacyjne ograniczenia w handlu.

Realizacja

Możesz złożyć skargę na pojawienie się bariery w handlu i inwestycjach bezpośrednio do Komisji Europejskiej: https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/en/contact-form?type=COMPL_MA

W przypadku skorzystania z takiej możliwości, prosimy o przekazanie takiej informacji także do Ministerstwa Rozwoju i Technologii na adres: Grzegorz.Sinacki@mrit.gov.pl

Zgłoszone przez Ciebie bariery w dostępie do rynków pozunijnych będą przeanalizowane przez MRiT, a następnie zostaną podjęte działania w celu ich neutralizacji. Problemy te podejmujemy dwutorowo: bilateralnie z krajami, których te bariery dotyczą, oraz poprzez forum Unii Europejskiej. W ten proces zaangażowana jest Komisja Europejska, która interweniuje w sprawie najistotniejszych dla nas barier w relacjach z danymi krajami i na forach międzynarodowych.

Wszystkie zidentyfikowane bariery, zarówno na rynku UE, jak i rynkach  pozaunijnych, są zaimplementowane do platformy Export Intelligence. Platforma umożliwia generowanie raportów dotyczących tego typu barier dla poszczególnych krajów lub branż.

Raporty są cyklicznie aktualizowane w oparciu o najnowsze dostępne dane.

Zachęcamy także do skorzystania z unijnego portalu Access2Market.

Access2Markets to kompleksowy portal UE, umożliwiający szybkie uzyskanie w jednym miejscu informacji o warunkach handlu dotyczących eksportu do ponad 130 rynków zagranicznych, importu do Unii Europejskiej, jak również handlu między krajami UE. Ułatwia oszacowanie możliwości eksportowych i szans wejścia na zagraniczne rynki zbytu. Szczególnie przydatny w ekspansji eksportowej dla MŚP, w tym tych rozpoczynających dopiero działalność eksportową.

Ta unijna internetowa baza danych, oprócz wykazu barier w handlu, inwestycjach i usługach, umożliwia składanie skarg na te bariery. Zawiera także praktyczne informacje dotyczące m.in. taryf i procedur celnych, podatków, reguł pochodzenia – narzędzie ROSA dla potwierdzenia preferencyjnego pochodzenia towaru, wymagań dotyczących formalności i procedur importowych, preferencyjnych umów handlowych UE-kraje trzecie, zamówień publicznych (Access2Procurement), jak również statystyk handlowych. Oprócz informacji dot. towarów baza zawiera również dane dot. usług i inwestycji. Jest prowadzona także w języku polskim.

Zachęcamy do zapoznania się broszurą informacyjna na temat tej bazy!

Opiekun / koordynator projektu

Grzegorz Sinacki

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)

Pl. Trzech Krzyży 3/5 00-507 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.