Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Obniżenie kosztów importu zaopatrzeniowego
Oferta wsparcia

Obniżenie kosztów importu zaopatrzeniowego

Dla kogo?
Mikro, Małe, Średnie, Duże Przedsiębiorstwa
Dojrzałość eksportowa
Jeszcze nie eksportuję, Początkujący, Doświadczony
Branża
Usługi, Usługi kulturalne i rekreacyjne, Usługi biznesowe, Usługi telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne, Usługi budowlane, Podróże… rozwiń Usługi, Usługi kulturalne i rekreacyjne, Usługi biznesowe, Usługi telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne, Usługi budowlane, Podróże zagraniczne, Usługi transportowe i kurierskie, Sprzęt AGD RTV i jego części, Sprzęt AGD i jego części, Sprzęt RTV i jego części, Budowa i wykończenie budowli, Farmacja i biotechnologia, Sprzęt IT i telekomunikacyjny, Sprzęt sportowy i rekreacyjny, Jachty, statki i łodzie, Szkło i ceramika, Kopaliny, metale i paliwa, Aluminium i wyroby z aluminium, Miedź i wyroby z miedzi, Kopaliny, rudy i wyroby z nich, Żeliwo, stal i wyroby z nich, Pozostałe metale i wyroby z nich, Metale szlachetne, Tworzywa sztuczne, gumy i wyroby z nich, Kauczuk, gumy i wyroby z nich, Tworzywa sztuczne i wyroby z nich, Polimery, żywice i wyroby z nich, Kosmetyki i detergenty, Urządzenia medyczne i artykuły higieniczne, Maszyny, urządzenia i ich części, Maszyny, urządzenia przemysłowe i ich części, Urządzenia, przyrządy pomiarowe i ich części, Maszyny rolnicze i ich części, Pozostałe przyrządy i narzędzia, Urządzenia elektrotechniczne i ich części, Wyroby z papieru i celulozy, Papier, tektura, celuloza, Artykuły drukowane, Meble gotowe i ich części, Meble, Płyty, sklejki, oprawy z drewna, Wyroby chemiczne, Odzież, obuwie, tkaniny i dodatki modowe, Odzież gotowa i dodatki modowe, Tkaniny, dzianiny i wyroby z nich, Obuwie, wyroby skórzane i skóry, Żywność, napoje i wyroby tytoniowe, Mięso wołowe i bydło żywe, Napoje, kawy, herbaty i alkohole, Mięso drobiowe i drób żywy, Nabiał, Wieprzowina i świnie żywe, Owoce, warzywa, grzyby i ich przetwory, Przetwory z mięsa, kiełbasy, Pieczywo, wyroby cukiernicze, słodycze, Pozostałe mięso i zwierzęta żywe, Zboża, mąki i wyroby z nich, Ryby i owoce morza, Żywność dla zwierząt, Pozostała żywność, Wyroby tytoniowe, Pojazdy lądowe i lotnicze oraz części, Pojazdy silnikowe, podwozia, nadwozia, przyczepy, Silniki spalinowe do pojazdów i ich części, Pojazdy szynowe, specjalistyczne i części do nich, Silniki elektryczne i akumulatory, Pojazdy lotnicze, silniki i części do nich, Części do pojazdów (bez silników), Opony, Pozostałe towary zwiń assets/ico/rozwin
Czas trwania
Bezterminowo

Potrzeba

Możesz ubiegać się o zawieszenie poboru ceł albo ustanowienie unijnych kontyngentów taryfowych (z niższym albo zerowym cłem) w imporcie komponentów i surowców z krajów pozaunijnych.

Korzyści

Obniżając koszty importu zaopatrzeniowego do dalszej produkcji, możesz podnieść konkurencyjność swoich produktów w Polsce i na rynkach światowych.

Pierwszy warunek – chodzi o komponenty i surowce do dalszej produkcji, a nie o wyroby gotowe.

Drugi warunek – brak produkcji na obszarze UE. Wtedy możesz ubiegać się o zawieszenie ceł.

Jeżeli produkcja co prawda istnieje, ale w niewystrajającej ilości lub jakości – możesz się ubiegać o ustanowienie kontyngentu taryfowego. Taki kontyngent taryfowy jest ustanawiany do wysokości różnicy pomiędzy popytem i podażą na rynku UE.

Różnica pomiędzy zawieszeniem ceł, a kontyngentem taryfowym – import w ramach zawieszenia ceł jest bezlimitowy (do upływu terminu, na który zawieszenie jest ustanowione), natomiast w ramach kontyngentu taryfowego – importujemy po niższym cle tylko do wyczerpania limitu, na który kontyngent został ustanowiony (lub upłynął termin, na który taki kontyngent został ustanowiony). Potem mają zastosowanie cła z Taryfy celnej UE.

Trzeci warunek – wartość importu musi być znaczna, tak aby spełniony był wymóg progu 15 000 EURO niezapłaconego cła w skali roku (jeśli tyle nie importujesz, możesz poszukać współwnioskodawców i złożyć wniosek razem).

Czwarty warunek – brak innych preferencji celnych w imporcie (np. w ramach Generalnego Systemu Preferencji tzw. GSP lub umowy handlowe).

Realizacja

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dwa razy do roku przyjmuje wnioski polskich przedsiębiorców – do 30 czerwca i 31 grudnia.

Prace nad wnioskami w ramach poszczególnych rund trwają ok. 1 roku, ale same środki są ustanawiane, co do zasady, na okres 5 lat, a w przypadku kontyngentu na 1 rok z możliwością dalszego przedłużenia. Cały proces jest finalizowany na poziomie UE.

W ramach tego procesu istnieje także możliwość złożenia sprzeciwu. Jeżeli inne państwo członkowskie UE złoży wnioski dotyczące komponentów, czy surowców, które w Polsce produkujemy, to polscy przedsiębiorcy mogą zgłosić sprzeciw. Wówczas takie zawieszenie, czy kontyngent nie wchodzą w życie.

Cały proces można streścić w 5 krokach.

  • Krok 1. Zastanowić się, czy wykorzystujesz lub chcesz wykorzystywać  komponenty spoza UE.
  • Krok 2. Sprawdzić, czy te komponenty są objęte cłami.
  • Krok 3. Jeżeli tak, to czy istnieje produkcja w UE.
  • Krok 4. Jeżeli nie, to możesz złożyć wniosek o zawieszenie ceł. Jeżeli produkcja istnieje, to czy jest ona jest wystarczająca, bo jeżeli nie, to możesz złożyć wniosek o kontyngent taryfowy.
  • Krok 5. Śledzić wnioski innych państw UE, czy nie dotyczą one surowców i komponentów, które sam produkujesz,  bo jeśli tak – to możesz złożyć sprzeciw.

Pod poniższym linkiem znajdziesz listy towarów objętych zawieszeniami ceł i kontyngentami taryfowymi, wzory wniosków i sprzeciwów, a także wnioski wszystkich państw członkowskich UE rozpatrywane w ramach aktualnie trwającej rundy.

Opiekun / koordynator projektu

Małgorzata Miasko

Dane Kontaktowe

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)

Pl. Trzech Krzyży 3/5 00-507 Warszawa

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.