Access2Markets Seminar
Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii informuje o kolejnym bezpłatnym szkoleniu online organizowanym przez Komisję Europejską pt. „Access2Markets Seminar”.
Czytaj tylko te treści, które Cię interesują - dopasuj Trade do siebie
Czytaj tylko te treści, które Cię interesują - dopasuj Trade do siebie
Zaktualizowano: 19.01.2023
Opublikowano: 28.12.2022
Również wspólnota państw zgromadzona wokół Unii Europejskiej dała wyraz sprzeciwu wobec tak radykalnej polityki. Jej owocem było wprowadzenie ograniczeń współpracy o charakterze sektorowym i podmiotowym, przede wszystkim w obszarach wpływających na rozwój i finansowanie potencjału militarnego tego kraju.
Obowiązujące obecnie na terenie UE regulacje prawne uwzględniające 9 pakietów sankcji, w tym indywidualne rozwiązania prawne państw członkowskich oraz rozwiązania uchwalone przez rząd rosyjski doprowadziły m.in. do zakończenia importu z Rosji szeregu produktów.
W grupie znalazły się następujące produkty:
Jednocześnie eksport do Rosji towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz mogących wzmacniać potencjał militarny i technologiczny państwa został zaniechany. W grupie towarów objętych embargiem znalazły się m.in. wyposażenie morskie oraz urządzenia i technologie dla sektora energetycznego (w szczególności dla wydobycia i rafinacji ropy naftowej), samolotów, statków kosmicznych i ich części, a nawet towary luksusowe.
Warto zaznaczyć, że w ramach pakietu sankcji określone zostały terminy i zasady odchodzenia od importu rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych. Na przykład Polska zadeklarowała odstąpienie od importu rosyjskiej ropy od 2023 r. Władze unijne wprowadziły limit cenowy na rosyjską ropę, który uwzględnia ilość i datę dostarczenia towaru, zakaz świadczenia usług transportu morskiego oraz zakaz świadczenia pomocy technicznej, usług pośrednictwa, finansowania lub pomocy finansowej, związanych z transportem morskim do państw trzecich. Jednocześnie zakazano importu oraz szerokiego zakresu eksportu w relacjach z regionami Ukrainy zaanektowanymi przez Rosję (w tym obwody: ługański, doniecki, chersoński i zaporoski, a wcześniej Krym i Sewastopol).
Co więcej wprowadzone zostały również ograniczenia i zakazy w zakresie inwestowania w rosyjski sektor energetyczny i wydobywczy oraz świadczenia szeregu usług dla podmiotów rosyjskich. Warto zaznaczyć, że obywatelom UE obecnie nie wolno piastować stanowisk zarządczych w spółkach i organizacjach kontrolowanych przez państwo rosyjskie. Większość pozostałych sankcji wprowadzono z myślą o sektorze finansowym Rosji oraz celem zamrażania aktywów osób i podmiotów w Rosji (wg danych z 17 grudnia 2022 r. takimi ograniczeniami było objętych 1.412 osób oraz 174 podmioty).
Ponadto obecnie obowiązują:
Akty prawne i ich wszelkie aktualizacje publikowane są na stronie Dziennika Urzędowego UE (w tym w języku polskim).
Poza prawem unijnym w drugim kwartale bieżącego roku w życie weszła Ustawa z dnia 13.04.2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Na podstawie aktu prawnego wprowadzona została krajowa lista sankcyjna, obowiązująca od 26.04.2022, na której według stanu z 23 grudnia 2022 r. znajdowało się 37 osób oraz 34 podmioty gospodarcze. Ustawowo został wprowadzony zakaz importu i tranzytu węgla z Rosji. Co więcej osoby i podmioty objęte ograniczeniami zostały wykluczone z możliwości uczestniczenia w procedurach objętych prawem zamówień publicznych. Jednocześnie na mocy ustawy możliwe stało się ustanowienie tymczasowego zarządu przymusowego, przez Ministra Rozwoju i Technologii, nad firmami wpisanych na krajową listę sankcyjną. Rozwiązanie ma na celu utrzymanie przedsiębiorstw, w tym obecnych w nich miejsc pracy. Dodatkowo ustawa przewiduje możliwość stosowania dotkliwych sankcji karnych i finansowych za naruszanie poszczególnych przepisów.
Niezależnie od wcześniej istniejących już barier i ograniczeń w dostępie do rynku rosyjskiego, wprowadzony został szereg dodatkowych ograniczeń o charakterze kontrsankcji. Stanowią one odpowiedź na wdrożony przez władze Unii Europejskiej pakiet ograniczeń.
Rosyjskie sankcje objawiają się między innymi poprzez:
Sankcjami obejmowane są zarówno osoby fizyczne jak i prawne pochodzące z tzw. „nieprzyjaznych” państw. Władze rosyjskie umożliwiły przejmowanie spółek zagranicznych na terenie Rosji w przypadku ich zamykania lub zawieszania działalności. Dodatkowo, z uwagi na rosnące zapotrzebowanie, rosyjskim przedsiębiorstwom zezwolono na omijanie obostrzeń poprzez stosowanie szerokiego zakresu importu równoległego. Warto zaznaczyć, że wprowadzono również inne ograniczenia i reguły, które mają niekorzystnie wpłynąć na firmy, które dotychczas współpracowały z rosyjskim środowiskiem biznesowym.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.