Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Akt o sztucznej inteligencji opublikowany
Artykuł

Akt o sztucznej inteligencji opublikowany

12 lipca 2024 roku w Dzienniku Urzędowym Komisji Europejskiej został opublikowany Akt o Sztucznej Inteligencji (AI Act). Dokument ten stanowi kamień milowy w regulacjach dotyczących rozwoju, wdrażania i użytkowania sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej. Ministerstwo Cyfryzacji już pracuje nad projektem ustawy, która umożliwi implementację przepisów AI Act na gruncie krajowym.

Ikona sztucznej inteligencji z nowoczesnym laptopem w sieciach neuronowych w tle

Akt o sztucznej inteligencji ma na celu zapewnienie bezpiecznego i etycznego wykorzystania technologii AI z poszanowaniem praw obywateli i wspieraniem innowacji technologicznych. Nowe przepisy obejmują między innymi wymogi dotyczące transparentności algorytmów, oznaczania treści generowanych przez AI oraz zasady zarządzania cyklem życia systemów sztucznej inteligencji.

Wprowadzenie tych regulacji ma na celu zapewnienie, że systemy AI na europejskim rynku będą spełniały konkretne normy i standardy, co przełoży się na wysoki poziom ochrony praw obywateli i konsumentów oraz zwiększenie zaufania społecznego do nowych technologii. Regulacje obejmują różne obszary praktycznych zastosowań AI, takie jak opieka zdrowotna, transport, edukacja czy rynek pracy. Szczególnej kontroli zostanie poddane wykorzystanie AI przez sektor publiczny, w tym przez policję czy sądy.

Wdrożenie AI Act w Polsce

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Dariusz Standerski, podkreśla, że Akt o Sztucznej Inteligencji pozwoli zagwarantować, że sztuczna inteligencja będzie działała dla dobra wszystkich obywateli. Ministerstwo intensywnie pracuje nad projektem ustawy, która umożliwi stosowanie Aktu w Polsce. Standerski zaznacza, że współpraca z instytucjami unijnymi, w ramach m.in. Rady ds. AI, pozwoli na szybkie i sprawne wdrożenie regulacji na gruncie krajowym w sposób zrozumiały i korzystny dla wszystkich. Ministerstwo konsultuje się także z polskimi innowatorami w ramach prac Grupy Roboczej ds. AI, aby system nadzoru nad AI był jasny i przyjazny.

Harmonogram wdrożenia

Akt o Sztucznej Inteligencji wejdzie w życie 1 sierpnia 2024 roku, jednak zacznie być stosowany w kilku transzach w okresie od 2025 do 2027 roku. Pierwsze przepisy dotyczące zabronionych systemów AI zaczną obowiązywać w lutym 2025 roku. W sierpniu 2025 roku wejdą w życie przepisy dotyczące m.in. organów powiadamiających, modeli AI ogólnego przeznaczenia oraz zarządzania i poufności. W sierpniu 2026 roku zastosowanie będzie miał cały Akt z wyjątkiem artykułu 6 pkt.1 dotyczącego zasad klasyfikacji systemów AI wysokiego ryzyka, które wejdą w życie w sierpniu 2027 roku.

Korzyści i zagrożenia AI

W Akcie o Sztucznej Inteligencji wymieniono liczne korzyści wynikające ze stosowania technologii AI, takie jak zapewnienie przedsiębiorstwom kluczowej przewagi konkurencyjnej, wzmocnienie korzyści społecznych i środowiskowych w obszarach takich jak opieka zdrowotna, rolnictwo, bezpieczeństwo żywności, edukacja, media, kultura, energetyka, transport i usługi publiczne.

Jednakże sztuczna inteligencja stwarza również wiele zagrożeń. AI może wyrządzać szkody dla interesu publicznego i praw podstawowych chronionych przepisami prawa Unii. Szkody te mogą być materialne lub niematerialne, w tym fizyczne, psychiczne, społeczne lub ekonomiczne.

Odpowiedź na wyzwania

Prezes UODO Mirosław Wróblewski zaznacza, że Akt o Sztucznej Inteligencji wprowadza nowe reguły i rozwiązania, co stawia nas przed wieloma wyzwaniami. Jedną z odpowiedzi na te wyzwania jest pomysł powołania w Polsce komisji nadzoru ds. sztucznej inteligencji, która będzie odpowiedzialna za monitorowanie i kontrolę stosowania AI zgodnie z nowymi regulacjami.

Publikacja AI Act w Dzienniku Urzędowym Komisji Europejskiej jest kluczowym krokiem w kierunku uczynienia Unii Europejskiej światowym liderem w dziedzinie etycznej i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji.

Źródła:

  • Ministerstwo Cyfryzacji
  • CyberDefence24.pl
  • Wszystko
  • Aktualności (39)
  • Wiedza (22)
  • Kalendarz (95)
  • Centrum Wsparcia (47)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.