Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Innowacje nie tylko w stolicach województw Polski Wschodniej

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Małgorzata Kędzierska | 2016-05-23 09:51:57
  polska, innowacje, msp

  Mielec, Krosno, Dębica, Zamość, Łuków, Łomża, Suwałki, Mrągowo, Reszel – to przykłady miast, w których firmy opracują innowacyjne rozwiązania dzięki dotacji z Programu Polska Wschodnia (POPW), przyznanej w ramach pierwszego konkursu w działaniu „Wdrażanie innowacji przez MŚP”.

  "Większość projektów, które wybraliśmy do dofinansowania będzie realizowana w małych i średnich miastach Polski Wschodniej" – poinformował wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

   

  "Pokazuje to, że istotną funkcją wsparcia POPW jest nie tylko wzmacnianie stolic wojewódzkich, ale dążenie do zrównoważonego rozwoju całego makroregionu. Dużą rolę w tym procesie odgrywają przedsiębiorcy, decydujący się na rozwój swojej działalności akurat na tych obszarach. To napawa optymizmem na przyszłość" – zaznaczył.

   

  Jak wyjaśnił wiceszef resortu, dzięki wspieraniu małych i średnich miast możliwy jest dynamiczny wzrost gospodarczy całego regionu – nie tylko metropolii. Wiele ośrodków miejskich, w tym zwłaszcza średnich, które do 1999 roku były stolicami województw, utraciło swoje dotychczasowe funkcje, m.in. gospodarcze, a tym samym zostało pozbawionych nowych inwestycji dopasowanych do miejscowego rynku pracy, struktury społecznej i ekonomicznej.

   

  Wsparcie z POPW pomoże przeciwdziałać temu zjawisku, pobudzając innowacyjną przedsiębiorczość nie tylko w miastach wojewódzkich makroregionu. W przypadku działania Wdrażanie innowacji przez MŚP, firmy, poprzez wykorzystanie własnych lub nabytych wyników prac badawczo-rozwojowych, stworzą innowacyjne towary lub usługi, dzięki którym zbudują swoją przewagę konkurencyjną. Projekty wybrane do dofinansowania w ramach pierwszego konkursu dotyczą branż kluczowych dla inteligentnego rozwoju makroregionu: fotowoltaicznej, maszynowej, budowlanej, meblarskiej, motoryzacyjnej i lotniczej, medycznej, tworzyw sztucznych oraz recyklingu. Przykładowo, firma Yasa Motors Poland z Mielca wdroży do produkcji nową generację zaworów dla lotniczych układów hydraulicznych, zaś firma Nabor z Kraśnika uruchomi produkcję gokarta z napędem elektrycznym i wymiennym systemem zasilania.

   

  Łączna wartość wszystkich projektów objętych dofinansowaniem to ponad 274 mln zł, z czego niemal 142 mln zł to środki z Programu Polska Wschodnia (POPW).

   

  To jednak dopiero początek wsparcia przewidzianego dla przedsiębiorców w ramach POPW:

  • do 28 czerwca trwa nabór w ramach poddziałania 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP, którego budżet wynosi 320 mln zł;
  • w czerwcu zostanie uruchomiony kolejny nabór w ramach poddziałania 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MŚP, w ramach którego do dyspozycji MŚP będzie 135 mln zł na wdrożenie innowacji produktowych;
  • w II połowie roku przedsiębiorcy będą mogli starać się również o wsparcie w ramach działań: 1.4 Wzór na konkurencję (pula konkursu: etap I – 5 mln zł, etap II – 150 mln zł) oraz 1.2 Internacjonalizacja MŚP (I etap wsparcia, budżet konkursu 10 mln zł).

  Ponadto, w sposób ciągły przyjmowane są zgłoszenie do pierwszego etapu programu Platform startowych dla nowych pomysłów, wspierającego powstawanie i rozwój startupów. Wkrótce rozpocznie się kolejny jego etap. 22 czerwca 2016 r. otwarty zostanie nabór wniosków, w którym startupy uczestniczące w programie, posiadające gotowy do wejścia na rynek produkt oraz stworzony i zweryfikowany rynkowo model biznesowy opracowany pod skrzydłami Platform startowych, będą mogły starać się nawet o 800 tys. zł.

   

  Wnioski przyjmowane będą do 21 lipca 2017 r.

   

  Źródło: Ministerstwo Rozwoju