Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Umowa o wolnym handlu UE-Nowa Zelandia wchodzi w życie
Artykuł

Umowa o wolnym handlu UE-Nowa Zelandia wchodzi w życie

Z dniem 1 maja 2024 roku wchodzi w życie umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Nową Zelandią. To ważne wydarzenie otwiera nowe możliwości dla przedsiębiorców i konsumentów w obu regionach, umożliwiając łatwiejszy dostęp do różnorodnych produktów i usług.

Kontenery z flagami UE i Nowej Zelandii na tle nieba

Importerzy w UE, sprowadzając towary z Nowej Zelandii, będą mogli korzystać z preferencyjnego traktowania taryfowego. Warunkiem jest jednak posiadanie specjalnego oświadczenia o pochodzeniu przygotowanego przez nowozelandzkiego eksportera. Dokument ten musi zawierać numer referencyjny (Customs Client Code), który pozwala na identyfikację eksportera.

Wymagania wobec importerów

Aby skorzystać z preferencji taryfowych, importer musi również wykazać, że towar rzeczywiście pochodzi z Nowej Zelandii (tzw. wiedza importera, że produkt jest produktem pochodzącym – art. 3.20 Umowy). Wymaga to posiadania odpowiednich dokumentów i dowodów od eksportera lub producenta. Jeśli importer nie będzie w stanie dostarczyć takich informacji, organ celny może odmówić przyznania preferencji taryfowych.

Eksport z UE do Nowej Zelandii – co warto wiedzieć?

Eksporterzy z Unii Europejskiej, chcący wysyłać towary do Nowej Zelandii, także muszą sporządzić oświadczenie o pochodzeniu. W przypadku przesyłek o wartości do 6 tys. euro, oświadczenie może przygotować każdy unijny eksporter. Jeżeli wartość przesyłki przekroczy ten próg, wymagany jest numer REX, który otrzymuje się po rejestracji w systemie zarejestrowanych eksporterów.

Jak zarejestrować się w systemie REX?

W Polsce proces rejestracji prowadzi Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu. Rejestracja ma charakter jednokrotny, więc jeżeli przedsiębiorca już posiada nadany numer REX, nie musi się rejestrować ponownie.

Umowa o wolnym handlu z Nową Zelandią to znaczący krok naprzód w międzynarodowych stosunkach handlowych, otwierający wiele nowych możliwości dla firm działających w UE i w Nowej Zelandii.

Treść Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską na Nową Zelandią

Źródło: Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych

  • Wszystko
  • Aktualności (4)
  • Kalendarz (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.