Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Umowa o wolnym handlu pomiędzy UE a Nową Zelandią
Artykuł

Umowa o wolnym handlu pomiędzy UE a Nową Zelandią

Po ponad 4 latach negocjacji, 10 lipca 2023 roku została podpisana umowa o wolnym handlu (FTA) pomiędzy Unią Europejską a Nową Zelandią. Umowa ma wejść w życie w pierwszej połowie 2024 roku.

Nowa Zelandia jest stosunkowo niewielkim rynkiem, z populacją ponad 5 mln ludzi i PKB w wysokości 214 mld EUR. Przyglądając się jednak poszczególnym sektorom – takim jak rolnictwo, napoje i żywność, obróbka drewna, czy energia odnawiana – nie są one znaczące w skali światowej. Unia Europejska jest drugim największym źródłem BIZ w Nowej Zelandii i czwartym największym partnerem handlowym. Saldo obrotów to jedynie 9 mld EUR, natomiast w ocenie Brukseli, dzięki FTA, eksport z Europy powinien rosnąć w tempie 4,5 mld EUR rocznie. Ma to być głównie spowodowane usunięciem barier celnych, otworzeniem rynku usług dla firm europejskich, ułatwieniem dostępu do przetargów publicznych, uproszczeniem procedur certyfikacji produktów i lepszą ochroną własności intelektualnej.

Umowa o wolnym handlu stanowi zatem dużą szansę dla polskich firm i jest to znakomity moment do promocji przewag konkurencyjnych polskich produktów i usług. Eksport towarów do Nowej Zelandii wyniósł 187 mln EUR. Dla porównania Niemcy eksportują ponad 2 mld EUR, Dania, Włochy i Francja po niecałe 1 mld EUR.

Głównymi produktami eksportowymi z Polski były maszyny i urządzenia (85 mln EUR), pojazdy, statki/jachty i inne środki transportu (27 mln EUR) i produkty pochodzenia zwierzęcego (19 mln EUR).

Istotnym elementem FTA jest także zrównoważony rozwój i kwestie klimatyczne. ZBH w Syndey widzi szanse dla polskiego biznesu, szczególnie w obszarze energii odnawialnej związanej z biomasą, oczyszczaniu wody, zrównoważonym budownictwie (domy pasywne i modułowe oraz energooszczędne materiały budowlane), a także technologiach rolniczych (automatyzacja, innowacyjne ICT, pyroliza i inne). W drugiej połowie 2023 roku ZBH gościć będzie misję zielonych technologii Greenevo w Auckland i Christchurch.

  • Wszystko
  • Aktualności (4)
  • Wiedza (263)
  • Kalendarz (1)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.