Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Chile zachęca do inwestowania w sektor litu
Artykuł

Chile zachęca do inwestowania w sektor litu

15 kwietnia chilijskie Ministerstwo Górnictwa rozpoczęło proces przyjmowania zgłoszeń od inwestorów zainteresowanych eksploracją rynku wydobycia litu w tym kraju. Trwający 60 dni proces ma na celu opracowanie skutecznych procedur przyznawania specjalnych umów na eksploatację litu (CEOL).

Solnisko Salar de Atacama

Rozpoczęty w połowie kwietnia 2024 r. proces RFI jest kluczowym elementem Krajowej Strategii Litowej. Dzięki tej inicjatywie państwo chilijskie będzie przyznawać kontrakty na wydobycie litu, które w razie potrzeby mogą obejmować konsultacje ze społecznościami tubylczymi. Aurora Williams, minister górnictwa Chile, podkreśliła, że ostatnie miesiące były czasem intensywnej pracy nad zapewnieniem przejrzystości i zaangażowania lokalnych społeczności.

Zaproszenie dla inwestorów

Minister finansów Mario Marcel zachęca podmioty prywatne do zgłaszania się. Podkreślił, że otwarcie tego mechanizmu jest zaproszeniem dla wszystkich zainteresowanych inwestowaniem w projekty wydobycia litu, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju bardziej zrównoważonej gospodarki.

Potencjał i oczekiwania

Chile posiada największe na świecie rezerwy litu, stanowiące 36 proc. światowych zasobów. Wiele wskazuje na to, że popyt na ten metal, napędzany rozwojem elektromobilności, będzie rósł. Chilijskie Ministerstwo Gospodarki, Rozwoju i Turystyki, informuje, że od momentu uruchomienia strategii za pośrednictwem InvestChile zainteresowanie wyraziło 97 firm z 12 krajów.

Szczegóły procesu

Zainteresowane strony mogą pobrać regulamin ze strony www.minmineria.cl i wyrazić swoje zainteresowanie za pośrednictwem platformy internetowej. Termin na przesyłanie zapytań i konsultacji w tym zakresie został wyznaczony na okres 15 kwietnia – 17 maja br.  Odpowiedzi na skierowane zapytania i konsultacje zostaną udzielone w ciągu 10 dni roboczych od zamknięcia wyznaczonego okresu. Przyjmowanie zgłoszeń od inwestorów potrwa do 17 czerwca br. Ostateczna publikacja wyników nastąpi 9 lipca br.

Obszary uznane za strategiczne i chronione środowiskowo są wyłączone z procesu.

Źródło: Ministerstwo Górnictwa Chile

  • Wszystko
  • Aktualności (592)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1008)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.