Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Górnictwo w Chile
Artykuł

Górnictwo w Chile

Górnictwo w Chile jest historycznie największym sektorem gospodarki i w ostatnich dziesięcioleciach głównym motorem jej wzrostu. W 2021 r. górnictwo wygenerowało 9 proc. PKB kraju, ale jeśli weźmiemy pod uwagę łańcuchy pośrednie, takie jak transport, energochłonność, odsalanie wody oraz produkcję, wartość ta przekracza 20 proc. Branża ta ma również największy udział w eksporcie towarów – 62 proc.

Kopalnia w Chile

Według danych chilijskiego Ministerstwa Górnictwa liczba przedsiębiorstw z branży górniczej obejmuje 6 334 firm. 83 proc. firm reprezentuje kapitał krajowy a 17 proc. kapitał zagraniczny lub mieszany. Siedziby ponad połowy firm wydobywczych zlokalizowane są w regionie metropolitalnym Santiago.

Ze względu na wielkość i znaczenie sektora wydobywczego Chile może poszczycić się dobrze wyedukowaną kadrą. Według badania Rady Kompetencji Górniczych w 2020 r. na kierunkach związanych z górnictwem na uniwersytetach i szkołach technicznych uczyło się 78 tys. studentów. Najnowsze prognozy wskazują, że w latach 2021-2030 sektor wydobywczy będzie potrzebował niemal 25 tys. nowych pracowników.

Górnictwo w Chile – projekty wydobywcze

Chilijski plan rozwoju projektów wydobywczych na lata 2019-2028 zakłada istnienie kilkudziesięciu inwestycji, z których 53 proc. to nowe, realizowane od podstaw projekty, natomiast 47 proc. znajduje się już na pewnym etapie rozwoju. Sektor wydobywczy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Chile. Górnictwo w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu PKB, tworzenia miejsc pracy i możliwości biznesowych, a ostatecznie ogólnego rozwoju kraju.

Strategia rozwoju na lata 2019-2028 została opracowana przez Comisión Chilena del Cobre (COCHILCO), która jest organizacją doradczą, specjalizującą się we wdrażaniu i ocenie polityk, strategii oraz działań, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju krajowego sektora wydobywczego i wzmacniania jego udziału w pozostałych gałęziach gospodarki.

Portfel projektów wydobywczych sporządzony przez Cochilco – uwzględniający inicjatywy planowane do uruchomienia w latach 2021-2030 – wynosi 69 mld USD, z silną koncentracją na projektach miedziowych, stanowiących 87 proc. inwestycji.

Ważną rolę w tym portfelu odgrywa państwowa spółka Codelco, z prawie jedną czwartą planowanych inwestycji. Geograficznie główne inwestycje planowane są w regionach Tarapacá, Antofagasta i Atacama.

Zasoby i wydobycie

Chile to światowy lider w produkcji miedzi – rocznie wydobywa 5,73 mln ton tego metalu. Przoduje również w produkcji molibdenu (59,4 tys. t) i odgrywa niebagatelną rolę w produkcji srebra (1576 t). Chile jest również ważnym producentem litu, jodu i potasu. Lit – lekki metal wykorzystywany w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych – jest minerałem, który przyciąga (po miedzi) najwięcej uwagi. Chile jest drugim co do wielkości producentem litu na świecie, a na jego terytorium znajduje się około 45 proc. światowych zasobów, co niewątpliwie stwarza nowe możliwości biznesowe na najbliższe lata.

Górnictwo w Chile – największe kopalnie w Chile

Nazwa
Wydobycie
Escondida
1,011 tys. ton, do 2078
Collahuasi
630 tys. ton, do 2088
El Teniente
463 tys. ton, do 2072
Chuquicamata
351 tys. ton, do 2057
Los Bronces
327 tys. ton, do 2057
Dane z 2021 r.

Logistyka i transport

Aby sprostać rosnącym potrzebom przemysłu, Chile rozbudowało i udrożniło przepustowość znajdujących się na terenie kraju portów. Dzięki temu w 2021 roku znalazło się na pierwszym miejscu (wśród krajów Ameryki Łacińskiej) w Indeksie Wydajności Logistycznej (LPI) Banku Światowego. W makrostrefie północnej, pomiędzy regionami Arica i Parinacota oraz Atacama, gdzie zlokalizowana jest większość operacji wydobywczych, działają 34 terminale portowe, w tym 14 nastawionych na eksport produktów mineralnych. Na szczególną uwagę zasługują inwestycje związane z zastosowaniem systemów kontenerowych do przesyłu koncentratów miedzi.

W regionie znajduje się również sześć przejść granicznych (jedno z Peru, trzy z Boliwią i dwa z Argentyną), które połączone są siecią 20,7 tys. km dróg międzymiastowych. Sieć strategiczna – służąca do transportu dużych ładunków – liczy około 5 tys. km.

Prawo górnicze w Chile

Według chilijskiego ustawodawstwa państwo jest ostatecznym właścicielem zasobów mineralnych kraju i tylko ono może udzielać koncesji do eksploracji i eksploatacji, z wyłączeniem węglowodorów i litu.

Koncesja jest przyznawana w drodze uchwały sądowej, a nie aktu administracyjnego.

Kodeks Górniczy stanowi m.in o tym, że:

  • koncesje górnicze są prawami rzeczowymi na nieruchomości,
  • podlegają tym samym prawom cywilnym, co inne nieruchomości, więc są zbywalne;
  • koncesje mogą być udzielane na wszystkie minerały metaliczne i niemetaliczne, w tym występujące w podłożu wód morskich;
  • koncesje mogą być również przyznawane na substancje mineralne zawarte w odpadach, hałdach lub stawach osadowych porzuconych przez ich właściciela;
  • każda zainteresowana strona może wnioskować o koncesję na wydobycie;
  • koncesje na wydobycie będą wydawane uchwałami sądów powszechnych wymiaru sprawiedliwości, bez decydującej interwencji innego organu lub osoby;
  • odkrywcą złoża będzie osoba, która jako pierwsza zainicjuje proces ustanawiania koncesji wydobywczej;
  • posiadaczowi koncesji na wydobycie przysługują chronione przez Konstytucję prawa majątkowe.

Górnictwo w Chile – zapotrzebowanie rynku

  1. Pojazdy ciężarowe (high tonnage haulage trucks) – w Chile głównie Caterpillar i Komatsu. Szacuje się, że w latach 2017-2026 potrzebnych będzie ok. 530 nowych większych i ok. 130 mniejszych pojazdów.
  2. Sprzęt wiertniczy – na podstawie danych z 2018 roku głównym dostawcą w Chile jest Epiroc (ex Atlas Copco), posiadający 60 proc. udziału w rynku, następnie Sandvick z 17 proc. i Caterpillar z 16 proc. Boart Longyear i P&H mają odpowiednio 5 proc. i 2 proc. rynku.
  3. Sprzęt LHD (low profile loading equipment) – ok. 280 szt. np. w kopalni Teniente. Istnieje wyraźna tendencja do półautomatyzacji i teleoperacji tego typu urządzeń.
  4. Szufle/łyżki – w latach 2005 18 import wyniósł 1 618 mld USD, głównie Caterpillar, P&H i Komatsu.
  5. Opony OTR  (off the road tires) – import opon (49, 51, 57 i 63 cale) wyniósł 3 215 mld USD w latach 2005-2018. Są to głównie wyroby Michelin i Bridgestone. Ze względu na ustawę o recyklingu, która niedawno weszła w życie, zużyte opony podlegają ocenie, a następnie recyklingowi, chyba że zaproponowane zostanie inne zastosowanie. Branża szuka sposobów na spełnienie tego wymogu, co otwiera ciekawe możliwości dla innowacyjnych przedsięwzięć.
  6. Pojazdy elektryczne i stacje ładowania.
  7. Automatyka i zdalne sterowanie pojazdów.
  8. Zwiększenie przesyłowości danych (IoT).
  9. Drony i systemy obserwacji.
  10. Usługi oszczędzania wody (przewidywany średnioroczny wzrost zużycia wody w górnictwie w latach 2019-2030 wyniesie 2,7 proc. i dojdzie do poziomu 23,5 metra sześciennego na sekundę. Ten wzrost konsumpcji będzie zasilany prawie w całości wodą morską). Na początku 2020 roku działały 23 stacje odsalania, z czego 14 zaopatrujących górnictwo (5,6 m3/s). Dwanaście dodatkowych jest w budowie.
  11. Usługi oszczędzania energii (górnictwo odpowiada za około 30 proc. całkowitego zużycia energii w Chile. Przewiduje się, że do 2030 r. konsumpcja będzie rosła w tempie 3,1 proc. rocznie (potrzeba dodatkowych 1,39 GW). W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost mocy wytwórczych z energii wiatrowej i słonecznej. Obecnie m.in. trwają prace nad prototypem ciężarówki wydobywczej o wysokim tonażu, o silniku hybrydowym diesel-wodór).

Przetargi

Chile nie nakłada barier na postępowania przetargowe, lecz standardową praktyką podczas organizowanych przetargów międzynarodowych jest wymóg utworzenia joint venture z firmą chilijską lub dokonania zakupu produktu przez firmę chilijską, która następnie weźmie udział w przetargu.

Platformy przetargowe w Chile to:

Mercado Público

CODELCO

RedNegocios

Targi górnicze

WORLD COPPER CONFERENCE 2023 (17-19 kwietnia 2023 r.)

EXPOMIN 2023 (24-27 kwietnia 2023 r.)

FEXMIN 2023 (9-11 sierpnia 2023 r.)

EXPONOR 2024 (3-6 czerwca 2024 r.)

Źródła: webinar PAIH „Branża górnicza w Chile – przygotowanie do targów Expomin 2023”, przewodnik ZBH Chile „Branża górnicza i wydobywcza w Chile”, raport InvestChile „Mining. Projection & Opportunities”.

  • Wszystko
  • Aktualności (1)
  • Wiedza (7)
  • Kalendarz (25)
  • Centrum Wsparcia (54)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.