Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > PE przedłuża bezcłowy import towarów z Ukrainy do 2025 roku
Artykuł

PE przedłuża bezcłowy import towarów z Ukrainy do 2025 roku

W odpowiedzi na trudności gospodarcze Ukrainy Unia Europejska zdecydowała się na przedłużenie bezcłowego importu produktów ukraińskich do czerwca 2025 roku. Ta decyzja, choć ma na celu wsparcie Ukrainy, wywołała zaniepokojenie wśród rolników UE, w tym w Polsce, z powodu potencjalnego nasycenia rynków tanimi produktami rolnymi z Ukrainy.

Flagi UE i Ukrainy powiewają na tle błękitnego nieba

W związku z rosnącym importem cukru, drobiu i jaj Komisja Europejska wprowadziła ograniczenia ilościowe, które miałyby chronić rolników w UE przed nadmierną konkurencją. W 2023 roku import cukru z Ukrainy wzrósł o 1000 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, drobiu o 50 proc., a jaj – o 80 proc. W rezultacie Komisja ustaliła, że ilość w/w produktów oraz kukurydzy, owsa, kaszy i miodu w imporcie nie może przekroczyć średniej z okresu od drugiej połowy 2021 roku do końca 2023 roku.

Reakcja Polski i innych krajów UE

Polska, wraz z innymi krajami sąsiadującymi z Ukrainą takimi jak Słowacja i Węgry, wyraziła obawy związane z wpływem zwiększonego importu na lokalne rynki rolnicze. W odpowiedzi na te obawy, Komisja Europejska zastosowała „hamulec bezpieczeństwa”, który pozwala na wprowadzenie taryf, jeśli import pewnych produktów przekroczy średni poziom ze wspomnianego okresu. To rozwiązanie ma na celu zapobieganie niespodziewanemu wzrostowi importu, który mógłby destabilizować rynki w poszczególnych krajach członkowskich.

Czy postulaty Polski zostały uwzględnione?

Choć Polska i inne kraje wywarły nacisk na Komisję Europejską, aby wprowadziła ograniczenia, nie wszystkie postulaty zostały uwzględnione w pełni. Ograniczenia ilościowe zastosowane zostały tylko dla najbardziej wrażliwych produktów, podczas gdy inne sektory, które również odczuwają presję z powodu zwiększonego importu, takie jak sektor zbożowy, nie zostały objęte tymi środkami. Pomimo to, możliwość zastosowania wspomnianego „hamulca bezpieczeństwa” stanowi pewien kompromis, pozwalający na szybką reakcję w przypadku pogorszenia sytuacji na rynku.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Komisja może podjąć szybkie działania i nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne, jeśli wystąpią znaczące zakłócenia na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich UE z powodu importu z Ukrainy (np. pszenicy)

– czytamy w komunikacie PE.

Decyzja o przedłużeniu bezcłowego importu z Ukrainy do czerwca 2025 roku jest próbą zachowania równowagi między wsparciem gospodarczym dla kraju będącego w stanie wojny a ochroną interesów rolników w UE. Środki ograniczające import najbardziej wrażliwych produktów są odpowiedzią na presję wywieraną przez rolników i rządy krajów członkowskich, ale nadal pozostaje wiele trudności związanych z zapewnieniem stabilności cen i ochrony lokalnych rynków rolnych.

Źródło: Parlament Europejski

  • Wszystko
  • Aktualności (568)
  • Wiedza (260)
  • Kalendarz (958)
  • Centrum Wsparcia (319)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.