Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Europejska Karta Solarna
Artykuł

Europejska Karta Solarna

15 kwietnia 2024 roku rządy 23 państw UE i ponad 100 przedstawicieli europejskiego sektora energii solarnej podpisały Europejską Kartę Solarną (European Solar Charter). Dokument określa serię dobrowolnych działań, które mają zostać podjęte w celu wsparcia sektora fotowoltaicznego UE.

Dłoń trzymająca banknoty euro z panelami fotowoltaicznymi w tle.

Inicjatywy UE wzmacniające sektor fotowoltaiczny – Europejska Karta Solarna

Europejska Karta Solarna jest odpowiedzą na konieczność podjęcia pilnych działań w celu rozwiązania kryzysu w europejskim przemyśle fotowoltaicznym. Określa natychmiastowe działania, które mają podjąć Komisja Europejska, Państwa Członkowskie UE oraz przedstawiciele branży.

Działania państw UE i przemysłu:

  • Działając w obliczu przedstawionych wyzwań, państwa członkowskie UE oraz przedstawiciele branży fotowoltaicznej zobowiązują się do priorytetowej realizacji szeregu działań. Należą do nich promowanie dostępu do wysokiej jakości produktów fotowoltaicznych, innowacyjne formy wykorzystania energii słonecznej oraz tworzenie korzystnych warunków ramowych dla zakładów produkcyjnych.

Działania Komisji Europejskiej:

  • Komisja Europejska zobowiązuje się do ułatwienia dostępu do funduszy UE dla projektów produkcji fotowoltaicznej, wspierania państw członkowskich w uwzględnianiu kryteriów nienominalnych w aukcjach energii odnawialnej oraz promowania przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej poprzez wdrożenie odpowiednich dyrektyw i planów działania.

Oszczędności, Bezpieczeństwo Energetyczne i Wzrost Zatrudnienia

Fotowoltaika stała się kluczowym czynnikiem transformacji energetycznej w Europie. Zeszłoroczna instalacja 56 GW mocy fotowoltaicznej, głównie na dachach budynków, przyczyniła się nie tylko do korzystania z energii odnawialnej przez konsumentów. Zmniejszyła także import rosyjskiego gazu ziemnego. Instalacje fotowoltaiczne w latach 2022 i 2023 przyczyniły się do oszczędności o równowartości 15 miliardów metrów sześciennych. Sektor ten zapewnia także znaczną liczbę miejsc pracy. Prognozy wskazują, że ich liczba wzrośnie z obecnych 650 000 miejsc pracy do 1 000 000 do 2030 roku.

Wyzwania dla sektora fotowoltaicznego

Import modułów słonecznych z Chin dominuje na rynku europejskim. Krótkoterminowo stwarza to ryzyko dla odporności łańcucha wartości. Długoterminowo – zagraża stabilności cen paneli słonecznych z uwagi na zależności od dostawców spoza Europy. Obecna sytuacja na rynku solarnym sprawia, że budowa europejskiego przemysłu fotowoltaicznego staje się trudniejsza. Dominacja producentów z Chin oraz narzucane przez nich warunki cenowe wpływają na zamykanie fabryk paneli fotowoltaicznych w Unii Europejskiej. Wspieranie lokalnych producentów jest kluczowe dla przyszłości branży.

W 2023 roku sektor fotowoltaiczny w UE i na świecie zanotował spadek cen paneli z około 0,20 €/W do poniżej 0,12 €/W. Gwałtowny spadek cen importowanych paneli słonecznych w 2023 roku sprawił, że europejscy producenci napotykają na trudności. Zmusza to niektóre firmy do redukcji działalności lub przeniesienia produkcji poza UE.

Podsumowanie i perspektywy

Zielona transformacja UE wymaga skoordynowanych działań w celu przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej. Jednocześnie konieczne jest zapewnienie konkurencyjności sektora fotowoltaicznego i bezpieczeństwa dostaw energii. UE chce do 2030 roku uzyskać co najmniej 42,5% (z celem 45%) energii ze źródeł odnawialnych w tym energii słonecznej. Współpraca między instytucjami UE, państwami członkowskimi i branżą będzie kluczowa dla osiągnięcia ambitnych celów dotyczących energii odnawialnej do 2030 roku. Europejska Karta Solarna wzmocni europejski przemysłu fotowoltaiczny. Pomoże też w osiągnięciu ambitnych celów związanych z udziałem energii odnawialnej w unijnym miksie energetycznym.

Źródło: European Solar Charter, Bruksela, 15.04.2024, Komisja Europejska

  • Wszystko
  • Aktualności (592)
  • Wiedza (269)
  • Kalendarz (1008)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.