Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Wartość usług biznesowych świadczonych w Polsce rośnie
Artykuł

Wartość usług biznesowych świadczonych w Polsce rośnie

Dane zawarte w raporcie „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce”, przygotowanym przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), pokazują, że Polska znajduje się w czołówce światowej pod względem atrakcyjności rynku dla sektora usług biznesowych.

Od 2019 r. rośnie liczba miejsce pracy w branży – w tym roku przekroczyła ona 435 tys. Udział usług biznesowych w ogólnym zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw wynosi 6,7 proc. Na rekordowe wzrosty wpływ mają przede wszystkim usługi wysokospecjalistyczne. Autorzy raportu zauważają, że w ubiegłym roku udział tych usług w rynku po raz pierwszy przekroczył 50 proc., a w tym roku wzrósł już do 57 proc. Znacząco wzrosła także wartość eksportu usług – w ujęciu rok do roku o 13,7 proc., osiągając wartość 30 mld dolarów.

Międzynarodowe dane i analizy potwierdzają, że doskonale wykorzystujemy światowe trendy, które są kluczowe ze względu na bardzo wysoki poziom umiędzynarodowienia polskiego sektora. Nasze działania znajdują odzwierciedlenie w systematycznie rosnącej wartości eksportu usług

– podkreśla Janusz Dziurzyński, Prezes ABSL.

Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce obejmuje łącznie ponad 1,8 tys. centrów outsourcingu procesów biznesowych (BPO), usług wspólnych (SSC/GBS), IT oraz badawczo-rozwojowych (R&D). W zakresie nowych inwestycji połowę stanowią usługi IT, co „znacząco przekłada się na wzrost usług wysokospecjalistycznych”. Konsekwencją jest coraz widoczniejsze zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników. Już dziś niemal 3/4 firm z sektora usług biznesowych planuje zatrudnianie nowych pracowników w pierwszym kwartale 2024 roku.

Według wiceprezesa ABSL Dariusza Kubackiego Polska na tle Europy posiada największy potencjał wzrostu w obszarze usług biznesowych opartych na zaawansowanej wiedzy technologicznej. Dlatego powinniśmy dynamicznie rozwijać kompetencje, wdrażając programy obejmujące ich podwyższanie lub zmianę. Specjalistyczna wiedza jest polską przewagą konkurencyjną, która pozwala na optymistyczne spojrzenie w przyszłość.

Źródło

  • Wszystko
  • Aktualności (5)
  • Wiedza (5)
  • Kalendarz (9)
  • Centrum Wsparcia (42)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.