Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polska przyciąga drogie zagraniczne inwestycje
Artykuł

Polska przyciąga drogie zagraniczne inwestycje

Trzeci raz z rzędu rośnie w Polsce wartość inwestycji zagranicznych realizowanych przy udziale PAIH. Rok 2023 był rekordowy.

W pierwszej połowie 2023 roku wartość inwestycji zagranicznych realizowanych przy udziale PAIH wyniosła ponad 4,9 mld EUR i dawała 10,9 tys. nowych miejsc pracy. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w tym samym czasie, wg szacunków OECD miały wartość ok.12,1 mld EUR.

Szczegółowe dane za cały 2023 są jeszcze w trakcie opracowań, ale ze wstępnych szacunków PAIH wynika, że wartość zagranicznych inwestycji w naszym kraju, realizowanych przy udziale Agencji, będzie oscylować na poziomie 7-7,5 mld EUR, co przełoży się na powstanie około 20 tysięcy nowych miejsc pracy.

Dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jest to trzeci rok z rzędu wzrostów wartości projektów inwestycyjnych.

Dla porównania, w roku 2022 wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w naszym kraju wyniosła 29,93 mld EUR, a tych powstałych przy współudziale Agencji – 3,75 mld EUR. Była to większa ilość o znacznie jednak mniejszej wartości. Projekty pochodziły głównie z sektora MŚP, przede wszystkim z sektora IT i start-up-ów – firm relokowanych często z Białorusi, w ramach Programu Poland Business Harbour.

Rok 2023 to przede wszystkim wzrost wartości inwestycji i współpraca z dużymi międzynarodowymi firmami. Przykładem jest Intel, który zainwestuje prawie 20 mld PLN w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Jest to rekordowa zagraniczna inwestycja w historii naszego kraju. Innymi dużymi  projektami są  inwestycje spółki Ionway (joint venture Umicore i Volkswagena), która za 8 mld PLN  uruchomi produkcję katod CAM czy inwestycje ogłoszone przez spółkę Robert Bosch, o wartości prawie 400 mln EUR w budowę m.in. fabryki pomp ciepła pod Wrocławiem, a także budowa fabryki opakowań z papieru przez amerykański Footprint za 86,2 mln USD.

Atrakcyjność Polski dla zagranicznych inwestorów

Polska ma doskonałe położenie geograficzne, w strategicznym miejscu – między Wschodem i Zachodem. Skomplikowana sytuacja geopolityczna , zaburzone łańcuchy dostaw, wszystko to powoduje, że wiele firm przenosi lub chce przenieść produkcje bliżej swoich największych rynków zbytu a my jesteśmy krajem stabilnej, odpowiedzialnej gospodarki, największym państwem w Europie Środkowo-Wschodniej i 6. w Europie. Wciąż mamy tańsze koszty inwestycji i pracy. Jednocześnie gwarantujemy wysoką jakość pracy dzięki wykształconym, wykwalifikowanym kadrom.

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.

Źródło: Narodowy Bank Polski, Główny Urząd Statystyczny, Polska Agencja Inwestycji i Handlu

  • Wszystko
  • Aktualności (59)
  • Wiedza (26)
  • Kalendarz (115)
  • Centrum Wsparcia (45)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.