Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Polska atrakcyjna dla zagranicznych turystów
Artykuł

Polska atrakcyjna dla zagranicznych turystów

Polska z każdym rokiem staje się coraz bardziej atrakcyjna turystycznie. Goście z zagranicy przyjeżdżają do naszego kraju na wakacje, ale bardzo chętnie i coraz częściej, odwiedzają nas w związku z różnymi wydarzeniami.

Gdańsk, widok z góry na miasto

Przyjeżdżają na koncerty, spotkania i konferencje biznesowe, albo po prostu – traktując wyjazd jako mile spędzony czas w fajnym, bezpiecznym miejscu.

Dzięki temu polskie miasta, również te mniejsze, odnotowują wzrosty zagranicznej turystyki. W związku z tym, coraz częściej są one uwzględniane w rankingach wielu zagranicznych agencji i portali turystycznych.

Dane statystyczne

Według GUS, w pierwszym półroczu 2023 roku, z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało w Polsce 16,4 mln osób, którym udzielono 40,4 mln noclegów. W porównaniu z analogicznym okresem  w roku 2022 było to więcej odpowiednio o 11,7% i o 7,5%.

Jak podaje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, wśród ogółu turystów, którzy skorzystali z noclegów w pierwszym półroczu 2023 roku,  80,8% stanowili turyści krajowi (13,2 mln) a 19,2%, czyli 3,2 mln osób- to turyści zagraniczni, i było to więcej o 35,7% w porównaniu z 2022 rokiem.

Spośród 3,2 mln zagranicznych turystów, tych z Europy było 84,7%, czyli 2,7 mln.

W ogólnej liczbie turystów z krajów europejskich w Polsce, 23%  stanowili nasi zachodni sąsiedzi. Niemcy odwiedzili nasz kraj w liczbie 724,7 tysiąca osób. Ukraińcy stanowili 14,1% w liczbie 444,4 tysiąca osób. Na trzecim miejscu byli Brytyjczycy – 9,6% (302,3 tys.)

Największe wzrosty przyjazdów do Polski zagranicznych turystów, w porównaniu z okresem sprzed covid-19, zostały odnotowane z rynku czeskiego, litewskiego, amerykańskiego, słowackiego, holenderskiego i brytyjskiego.

Od 10 sierpnia 2023 roku, mogą przyjeżdżać do Polski również zorganizowane wycieczki z Chin, a ponieważ Chińczycy, którzy odwiedzili już nasz kraj, są nim zachwyceni – polską kulturą i gościnnością, perspektywy wzrostu turystyki z tego kierunku są obiecujące.

W pierwszym półroczu 2023 roku najczęściej na nocleg wybierane były hotele znajdujące się w Małopolsce, na Pomorzu, na Warmii i Mazurach, na Dolnym Śląsku i w Świętokrzyskim. Część z nich, zwłaszcza tych w okolicach Wrocławia czy Trójmiasta jest związana także z przyjazdami służbowymi. W tych regionach bowiem  ulokowanych jest wiele zagranicznych inwestycji.

W okresie styczeń–listopad 2023 r. liczba turystów z zagranicy wyniosła 6,526 mln wobec 5,329 mln w analogicznym okresie 2022 roku. Najwięcej turystów, ponad 1,5 miliona, przyjechało z Niemiec, z Ukrainy prawie 858 tys., z Wielkiej Brytanii (588 tys.), USA (442 tys.), Czech (324 tys.) i Włoch (181 tys.).

Aktualne dane nie obejmują miesiąca grudzień, który przez dostojnie obchodzone w Polsce  Święta Bożego Narodzenia i przygotowania do nich, jest bardzo atrakcyjnym czasem również dla zagranicznych turystów.  W ostatnim miesiącu 2022 roku przyjechali do Polski w liczbie aż  517,4 tys..

Najpopularniejsze miejsca w Polsce wśród zagranicznych turystów

Kraków, nr 1. na liście najchętniej odwiedzanych miast przez turystów. Wg  portalu  TripAdvisor i badań Post Office Travel Money, stolica Małopolski w ubiegłym roku była na trzeciej pozycji  najlepszych na „city break” miast europejskich. Kraków znalazł się też na liście miast najchętniej odwiedzanych zimą, wyprzedzając np. Kopenhagę czy Berlin. Wg raportu „Europe’s Best Cities in 2023″był również w gronie 100 najlepszych europejskich metropolii.

krakowski rynek
Rynek Główny w Krakowie

Kraków odwiedziło w zeszłym roku ponad 9 mln turystów. Mogli oni poczuć historyczną, bogatą atmosferę słynnego Zamku Królewskiego na Wawelu,  pospacerować między kamienicami największego średniowiecznego rynku w Europie czy zwiedzić tętniącą życiem dzielnicę żydowską z bardzo bogatą ofertą gastronomiczną. A jeszcze ciekawiej, posłuchać słynnych koncertów na krakowskim Kazimierzu.

Lublin, nr. 2., miasto, które w roku 2023 odnotowało największy wzrost jeśli chodzi o ilość zagranicznych turystów. Po części, dzięki wydarzeniom związanym z organizacją Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. O mieście pisała latem 2023 roku redakcja brytyjskiego dziennika „The Guardian”, dostrzegając niepowtarzalny klimat podobny do włoskich miasteczek. Stąd pomysł na przydomek – Polska Toskania, na Roztoczu pełnym malowniczych, pagórkowatych regionów, bardzo przypominających Włoską Toskanię.

widok na Lublin z lotu ptaka
Lublin

Stolica Roztocza – Lublin, przyciąga turystów urokliwymi uliczkami, renesansowymi i gotyckimi budowlami wśród których można znaleźć nastrojowe kawiarenki i restauracje. Rok 2023 był pierwszym, w którym liczba turystów odwiedzających stolicę Lubelszczyzny, przekroczył milion turystów.

Warszawa, nr.3, niezmiennie popularna wśród zagranicznych turystów pozostaje  stolica Polski, największa nasza metropolia. Miasto bardzo nowoczesne, ale oferujące zwiedzającym również wiele miejsc historycznych. Niezwykłym zainteresowaniem cieszą się słynne w świecie Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich. Recitali znakomitych polskich i zagranicznych pianistów turyści mogą posłuchać w każdą niedzielę, od połowy maja do końca września, relaksując się na świeżym powietrzu jednego z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Europie.

koncert fortepianowy przy Pomniku Chopina w Łazienkach Królwskich
Łazienki Królewskie w Warszawie

W zeszłym roku Warszawa zdobyła tytuł European Best Destination 2023 z rekordową liczbą ponad 142 tys. otrzymanych głosów, zdobywając także wyróżnienia w takich kategoriach jak  Best Destination for Food Lovers (stolica dobrego smaku), Safest Destinations in Europe (stolica bezpieczeństwa) oraz Best Destinations for a city break (najlepsze miejsce na krótki wypad).

Także niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, opublikował artykuł na temat polskiej stolicy doceniając zmiany jakie w ostatnich kilku dekadach zaszły w naszej metropolii.

Wrocław, nr.4 i jedno z najpiękniejszych miast na Starym Kontynencie wg Roberta Daczeszin, autora materiału o stolicy województwa dolnośląskiego dla chorwackiej telewizji N1. Uroki polskiego miasta docenił na swoich stronach brytyjski dziennik „Daily Express”, nazywając Wrocław „Wenecją Północy” i zachwycając się jego historią i bogatymi zabytkami oraz wspaniałą gastronomią. Również amerykański CNN uznało Wrocław za jedno z najbardziej magicznych miejsc w Europie zachwalając jego niepowtarzalną atmosferę, zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

kiermasz na wrocławskim rynku
Wrocławski Rynek

Zakopane bardzo polubili turyści z krajów arabskich Bliskiego Wschodu. Najliczniejsi to obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na co zapewne wpływ mają bezpośrednie połączenia lotnicze  linii  Emirates czy FlyDubai ze stolicą Małopolski czy Warszawą.

Nad Morze Bałtyckie latem, coraz liczniej i chętniej, przyjeżdżają Czesi. Ten kierunek jest dla naszych południowych sąsiadów znacznie atrakcyjniejszy cenowo z równie dobrą obsługą i zapleczem noclegowo-gastronomicznym, w porównaniu do kosztów wakacji spędzanych w Hiszpanii, Włoszech czy Chorwacji.

Mocne strony atrakcyjności Polski dla zagranicznego turysty

Polska ma wiele powodów, dla których turyści z całego świata nas odwiedzają. Chwalą bardzo wysoką jakość polskich usług turystycznych, konkurencyjność cenową i dużą dostępność komunikacyjną.

Bezpieczeństwo jest również dla nich ważnym aspektem, na który zwracają uwagę.

Z danych GUS wynika także, że szczególne znaczenie mają walory polskiej przyrody i kultury. Podkreślają je przede wszystkim goście zza naszej zachodniej granicy, ale również Amerykanie, Brytyjczycy i Czesi. W Polsce mamy 11 parków narodowych i blisko 500 rezerwatów – od morza po góry przez Mazurskie Jeziora. Te ostatnie, wg National Geographic są jednymi z 14 miejsc na świecie, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Atrakcją są także walory licznych uzdrowisk w Polsce, w większości mających właściwości lecznicze oraz sam nasz klimat. Mamy latem ciepłe miesiące wakacyjne, które są jednak znacznie mniej dokuczliwe niż upały panujące w tym czasie w południowej części kontynentu. Dlatego coraz chętnie odwiedzają nasz kraj także Włosi czy Hiszpanie.

Przed wakacjami 2023 roku nasz kraj został także wyróżniony przez USA Today i zajął pierwsze miejsce w rankingu „Best International Destination on a Budget” doceniającym walory turystyczne Polski.

Źródło: GUS , IGHP

  • Wszystko
  • Aktualności (104)
  • Wiedza (57)
  • Kalendarz (291)
  • Centrum Wsparcia (64)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.