Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Rośnie wymiana handlowa między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi
Artykuł

Rośnie wymiana handlowa między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

Polska jest uznana przez władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) za jeden z dziesięciu najważniejszych kierunków współpracy gospodarczej na najbliższe 50 lat.

widok na Dubaj

Wybrane informacje o Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie położone są nad Zatoką Perską, w części Półwyspu Arabskiego. Graniczą z Arabią Saudyjską i Omanem, a poprzez wody terytorialne od zachodu z Katarem i od północy z Iranem. Łączna powierzchnia kraju wynosi 83 600 km². Według danych Banku Światowego, populacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2022 roku wynosiła 9 441 129 osób.

ZEA to federacja siedmiu emiratów: Abu Dhabi (stolica), Dubai, Sharjah, Ajman, Ras Al-Khaimah, Fujairah oraz Umm Al-Quwain. Każdy emirat jest zarządzany przez głowę rodziny panującej, na zasadach monarchii absolutnej, a władcy tych siedmiu emiratów tworzą władzę federalną kraju. Prawo w ZEA opiera się głównie na szariacie. Prawo federalne ma nadrzędne znaczenie w całym kraju, jednak każdy emirat ma również autonomiczny system prawny. Choć istnieje wysoka integracja, legalizacja rezydencji czy działalności biznesowej w jednym emiracie nie musi automatycznie oznaczać pełnych uprawnień w innych.

Oficjalnym językiem urzędowym jest arabski, ale w praktyce większość napisów, tablic informacyjnych i nazw własnych podawana jest także w języku angielskim.

Gospodarka Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA)

Zjednoczone Emiraty Arabskie to druga co do wielkości gospodarka w świecie arabskim, zaraz po Arabii Saudyjskiej. Państwo to przeszło dynamiczną transformację od czasów odkrycia złóż ropy naftowej ponad 60 lat temu.

W 2022 roku PKB Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyniosło 507,06 miliardów USD, zgodnie z danymi Banku Światowego.

Eksport i import ZEA

W roku 2022 wartość eksportu Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyniosła 515,62 miliardów USD, zgodnie z danymi UN Comtrade.

Głównymi towarami eksportowymi ZEA były: ropa naftowa (105 miliardów USD), produkty rafinacji ropy (57,9 miliardów USD)złoto (32,8 miliardów USD), sprzęt nadawczy (17,7 miliardów USD) oraz gaz propan (16,2 miliardów USD).

Kluczowymi partnerami eksportowymi były: Indie (51 miliardów USD), Japonia (40,9 miliardów USD), Chiny (32,5 miliardów USD), Arabia Saudyjska (27,8 miliardów USD) i Irak (21,2 miliardów USD).

W 2022 roku wartość importu Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyniosła 414,99 miliardów USD, dane UN Comtrade.

Najważniejszymi towarami importowanymi przez ZEA były: złoto (57,1 miliardów USD), sprzęt nadawczy (20,3 miliardów USD), rafinowane produkty naftowe (19,5 miliardów USD), diamenty (17,5 miliardów USD), samochody (12,9 miliardów USD).

Najważniejszymi krajami, z których ZEA importowały, były: Chiny (57,7 miliardów USD), Indie (31,6 miliardów USD), Stany Zjednoczone (18,7 miliardów USD), Wielka Brytania (11,5 miliardów USD) oraz Arabia Saudyjska (8,82 miliardów USD).

Wymiana handlowa z Polską

Polska jest dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich w pierwszej dziesiątce  najważniejszych kierunków współpracy gospodarczej na najbliższe 50 lat.

Emiraty są dla Polski nie tylko atrakcyjnym kierunkiem wymiany handlowej, ale jednocześnie hubem reeksportowym, który stwarza możliwości dostępu do krajów arabskich należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) oraz krajów MENA (Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej), z którymi ZEA powiązane są preferencyjnymi umowami gospodarczymi.

Eksport towarów z Polski do ZEA wykazuje stały progres już od roku 2020.

W roku 2023 wzrost eksportu w porównaniu z rokiem 2022 wyniósł 8,3 % i stanowił wartość 1,006 mld EUR. Jednocześnie Polska odnotowała dodatnie saldo handlowe, które w 2023 r. osiągnęło wartość 486 mln EUR.

grafika przedstawiajaca wielkość wymiany handlowej między Polską a ZEA
Wartość polskiego eksportu i importu – ujęcie roczne [mln EUR], źródło GUS

Najczęściej eksportowane towary z Polski do ZEA to: maszyny i urządzenia mechaniczne, w tym maszyny rolnicze, budowlane, a także różne urządzenia przemysłowe; sprzęt elektryczny i elektroniczny, w tym elektronika użytkowa, komponenty elektroniczne oraz sprzęt AGD; produkty rolno-spożywcze, w tym przetwory ze zbóż i pieczywa cukiernicze, przetwory mleczne, warzywa, owoce, przetwory spożywcze i mięso; produkty chemiczne i farmaceutyczne, w tym chemikalia przemysłowe, kosmetyki, leki i wyroby farmaceutyczne; meble i artukuły wyposażenia wnętrz; wyroby metalowe i stalowe; samochody i części samochodowe; statki i łodzie.

Systematycznie rośnie także udział Zjednoczonych Emiratów Arabskich w polskim eksporcie.

grafika przedstawiająca udział ZEA w całym polskim eksporcie
·        Udział ZEA w polskim eksporcie i imporcie towarów ogółem [%], źródło GUS

Najczęściej importowane towary z ZEA do Polski to: produkty petrochemiczne; metale i wyroby metalowe (głównie aluminium); chemikalia przemysłowe; złoto, diamenty i biżuterie; urządzenia i komponenty elektroniczne, w tym sprzęt telekomunikacyjny; specjalistyczne produkty spożywcze i delikatesowe.

Potencjalne kierunku dalszego rozwoju współpracy między Polską a ZEA

Zjednoczone Emiraty Arabskie otwierają przed Polską bardzo duże możliwości współpracy w wielu sektorach:

 • W sektorach tradycyjnych, takich jak:  budowlany, wnętrzarski, kosmetyczny i farmaceutyczny, a przede wszystkim sektor spożywczy.
 • W ZEA  nadal ponad 80% żywności  pochodzi z importu. W roku 2022 polski eksport żywności do Emiratów przekroczył barierę 100 mln EUR, a w pierwszych 10 miesiącach 2023 roku miał wartość 158 mln EUR.
 • W sektorze Energii i technologii energetycznej, które są kolejnym  ważnym elementem relacji między Polską a Emiratami. Polska może być dla ZEA kluczowym partnerem w zakresie transferu technologii oraz wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, a Emiraty oferują doświadczenie w dziedzinie energii odnawialnej. Już teraz polskie i emirackie firmy współpracują nad nowymi technologiami energetycznymi, takimi jak technologie wodorowe, inteligentne sieci energetyczne oraz magazynowanie energii.
 • W sektorach nowoczesnych i przyszłościowych:  AI (sztuczna inteligencja) i wspólne projekty w tej dziedzinie, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym ( smart homes, czyli technologie dla inteligentnych domów, w tym systemy zarządzania energią i automatyzacja technologią blockchain i jej zastosowanie w finansach, logistyce i administracji publicznej; VR (wirtualna rzeczywistość) z zastosowaniem w edukacji, medycynie i rozrywce; fintech z innowacyjnymi rozwiązaniami w finansach, w tym mobilne płatności i portfele cyfrowe.
 • Perspektywiczna również pozostaje branża biotechnologii, która może obejmować wspólne projekty badawcze w dziedzinie biotechnologii medycznej i rolniczej oraz farmacji z inwestycjami zarówno w produkcję jak i rozwój leków i biotechnologicznych terapii.
 • Oba kraje mogą także rozwijać współpracę w zakresie transportu i logistyki, w tym rozwój infrastruktury transportowej i nowoczesnych systemów zarządzania łańcuchami dostaw.

Pomimo rosnących z roku na rok polsko-emirackich obrotów handlowych, kierunek ten jest ciągle niewspółmiernie mały w stosunku do możliwości, jakie mogłyby zostać osiągnięte.

Sytuację bieżącą dobrze przedstawia wskaźnik intensywności handlu (Trade Intensity Index) pokazując czy wymiana handlowa pomiędzy dwoma krajami jest większa czy mniejsza niż wynikałoby to z ich udziału w światowym handlu. Wskaźnik jest liczony jako relacja udziału eksportu z Polski do danego kraju w eksporcie do świata oraz udziału eksportu świata do danego kraju w eksporcie świata ogółem. Jeżeli wartość wskaźnika intensywności handlu jest wyższa od 1, oznacza to, że relacja handlowa między krajami jest silniejsza niż wynika to z udziałów tych krajów w światowym handlu. Wartości wskaźnika poniżej oznaczają zaś relację słabszą niż oczekiwana na podstawie udziału krajów w handlu światowym.

grafika indeksu intensywnośći handlu Polski z danym krajem
Indeks intensywności handlu Polski z danym krajem i krajami porównywalnymi, opracowanie PAIH na podstawie danych UN Comtrade

Dla Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich ważną rolę w zacieśnianiu relacji już teraz odgrywa turystyka. Coraz więcej Emiratczyków odwiedza nasz kraj, odkrywając jego bogatą kulturę i historyczne atrakcje. Szczególnie doceniane, cieszące się ogromną popularnością wśród turystów z ZEA są polskie Tatry i ich stolica w Zakopanem. Polacy już od wielu lat chętnie wybierają Dubaj jako kierunek odpoczynku zwłaszcza zimą. Wzajemne zainteresowanie kulturą i tradycjami przyczynia się do lepszego zrozumienia i zacieśniania więzi międzyludzkich i odgrywa też niemała rolę w biznesie.

Relacje w biznesie

Biznes prowadzony z partnerami znad Zatoki Perskiej, w tym ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, opiera się w dużej mierze na budowaniu trwałych i zaufanych relacji interpersonalnych. Kluczową rolę w kulturze biznesowej i niezbędne dla osiągnięcia sukcesu jest zrozumienie i respektowanie wzajemnych wartości. Najlepiej widziana jest osobista obecność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kluczowa dla poznania rynku i ludzi. Należy pojawiać się na targach, spotkaniach i aktywnie podtrzymywać relację z emirackim partnerem.

Więcej o kulturze biznesu i jak bezpiecznie przygotować się do współpracy z ZEA tutaj

Zachęcamy również polskich przedsiębiorców do zainteresowania się tym bardzo perspektywicznym rynkiem. Poprzez stronę PAIH, możecie Państwo uzyskać kontakt z Zagranicznym Biurem Handlowym (ZBH) w Dubaju, które służy wszelką pomocą w ekspansji eksportowej i inwestycyjnej w ZEA.

Źródło:

 • Observatory of Economic Complexity (OEC)
 • The World Bank
 • UN Comtrade
 • Export Intelligence
 • Opracowania własne Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH)
 • Wszystko
 • Aktualności (110)
 • Wiedza (63)
 • Kalendarz (449)
 • Centrum Wsparcia (88)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.