Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polska jest liderem eksportu świec spośród krajów UE
Artykuł

Polska jest liderem eksportu świec spośród krajów UE

Zgodnie z danymi Eurostatu, Polska jest największym eksporterem świec spośród krajów Unii Europejskiej. W zeszłym roku z Polski wyeksportowano świece o łącznej wartości 922 mln EUR, co stanowi 38 proc. całkowitego eksportu świec pod względem wartości.

Dwie świece, jedna biała, druga czerwona

Polska zajmuje pierwsze miejsce w eksporcie świec wśród krajów UE. Kolejne miejsca zajmują Holandia (wartość eksportu 246 mln EUR) oraz Niemcy (205 mln EUR).

Eksport i import świec w UE

W 2022 r. kraje członkowskie Unii Europejskiej wyeksportowały świece o łącznej wartości 2 457 mln EUR, tj. o 27 proc. więcej niż w 2021 r., kiedy wartość ta wyniosła 1 938 mln EUR. Import świec do UE wyniósł natomiast w tym samym okresie 2 331 mln EUR, czyli o 22 proc. więcej niż w roku poprzednim. Wówczas wartość ich importu wyniosła 1 938 mln EUR.

Podczas gdy Polska jest największym eksporterem świec, Niemcy należą do największych ich importerów do Unii Europejskiej. W 2022 r. zaimportowały świecie o wartości 609 mln EUR, co stanowi 26 proc. całkowitego importu świec pod względem wartości. Kolejne miejsca w imporcie świec do Unii zajmują Holandia (313 mln EUR) i Francja (173 mln EUR).

Główni odbiorcy świec

W 2022 r. znaczna większość sprzedawanych świec trafiała do pozostałych krajów Unii Europejskiej (79 proc.). Prawie jedna trzecia unijnego eksportu świec do krajów spoza UE była wysyłana do Wielkiej Brytanii (wartość 159 mln euro). Pozostałe kierunki eksportu to Stany Zjednoczone (80 mln euro) i Szwajcaria (72 mln euro).

Rozwój polskiego rynku świec

Na początku XXI wieku Polska była niewielkim graczem na globalnym rynku świec. W 2000 r. nasz udział na rynku tego produktu wynosił 2,74 proc. Dwie dekady później, w 2020 r., wzrósł on do 18,4 proc. Pokazuje to, jak duży postęp w tej branży zrobił nasz kraj w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Źródło: PAP, Eurostat

  • Wszystko
  • Aktualności (11)
  • Wiedza (12)
  • Kalendarz (22)
  • Centrum Wsparcia (57)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.