Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polska odpowiada za 10 procent sprzedaży choinek w Europie
Artykuł

Polska odpowiada za 10 procent sprzedaży choinek w Europie

Według szacunków rocznie w Polsce sprzedaje się około 5-6 milionów żywych choinek. Ich sprzedaż oferują zarówno prywatni sprzedawcy, jak i Lasy Państwowe. Ten wynik stanowi 10% ogólnej sprzedaży choinek w Europie. Każdego roku na Starym Kontynencie trafia do klientów co najmniej 50 milionów drzewek bożonarodzeniowych.

Kobieta przy choince

Polska jest jednym z większych producentów choinek w Europie, tuż obok Austrii i krajów skandynawskich. W 2022 r. wartość polskiego rynku drzewek bożonarodzeniowych była szacowana na ok. 500 mln zł.

Eksport choinek w Europie

Zdecydowany prym w eksporcie tych drzewek wiedzie Dania, skąd pochodzi ich ok. 6-7 milionów. Produkcja choinek na duńskim rynku znacząco przewyższa krajowe zapotrzebowanie, które szacuje się na około 700 tysięcy drzewek rocznie. Nadwyżka produkcji jest eksportowana, a głównymi odbiorcami duńskich choinek są Niemcy.

Niemcy nie tylko importują drzewka świąteczne z Danii, ale także sami przodują w ilości ich produkcji, która sięga 25-30 milionów rocznie. Większość niemieckich choinek trafia jednak na rynek krajowy, co sprawia, że eksport tych roślin z Niemiec jest wyraźnie niższy od tego z Danii.

Polski eksport choinek

W 2022 r. wartość eksportu polskich drzewek bożonarodzeniowych wyniosła 41,43 mln zł. Jest to wynik wyższy niż w latach poprzednich, świadczący o tym, że polski eksport tych produktów wciąż rośnie. W 2020 r. jego wartość wyniosła 20,09 mln zł, a w 2021 r. 40,69 mln zł. Choinki wysyłamy głównie do krajów Unii Europejskiej, przede wszystkim do Danii, Francji i Rumunii.

Sztuczne choinki

Oprócz żywych drzewek dużą popularnością cieszą się także sztuczne choinki. Polskim zagłębiem takich choinek jest gmina Koziegłowy, w województwie śląskim. Zarejestrowanych jest tam blisko 2000 firm zajmujących się ich produkcją. Produkcja sztucznych drzewek w Koziegłowach rozpoczęła się w połowie lat 80. i przez kolejne dekady producenci z tej gminy wyprodukowali miliony takich choinek.

Źródło: Farmer.pl, Dziennik Zachodni, GUS

  • Wszystko
  • Aktualności (11)
  • Wiedza (8)
  • Kalendarz (21)
  • Centrum Wsparcia (57)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.