Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > W Andaluzji powstaje największy hub wodorowy w Europie
Artykuł

W Andaluzji powstaje największy hub wodorowy w Europie

Andaluzyjska Dolina Zielonego Wodoru (hiszp. Valle Andaluz del Hidrógeno Verde) to aktualnie najważniejszy projekt dotyczący zielonego wodoru w Hiszpanii i w całej Europie.

Andaluzja

Projekt zakłada nie tylko budowę elektrolizera o mocy 2 GW do produkcji zielonego wodoru, ale również powstanie największych na kontynencie instalacji zielonego amoniaku i metanolu. Inwestycja ma sięgnąć 3 mld EUR i zakłada stworzenie 10 tys. nowych miejsc pracy.

Fabryki w budowie

Projekt obejmuje utworzenie dwóch zakładów produkcyjnych na południu Hiszpanii. Pierwsza fabryka powstanie w Palos de la Frontera w prowincji Huelva i rozpocznie swoją działalność w 2026 r. Druga natomiast zostanie wybudowana w mieście San Roque, należącym do prowincji Kadyksu, i zostanie oddana do użytku w 2027 r. Obydwa obiekty będą wytwarzać do 300 tys. ton zielonego wodoru rocznie, który posłuży do produkcji biopaliw z przeznaczeniem dla sektorów lotniczego oraz transportowego (lądowy i morski).

Uruchomienie wspomnianych elektrowni wodorowych powiązanych z produkcją biopaliw, zapobiegnie emisji aż 6 mln ton CO2 rocznie, poprawiając w ten sposób jakość powietrza i przyczyniając się do osiągnięcia celów Agendy Narodów Zjednoczonych 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Andaluzyjska Dolina Wodorowa

Powstanie Andaluzyjskiej Doliny Wodorowej sprawi, że hiszpańskie porty staną się znaczącymi liderami w międzynarodowych korytarzach ekologicznego wodoru i w dostarczaniu nowych ekologicznych paliw dla transportu morskiego. Ponadto zawiązanie porozumienia o współpracy z portem w Rotterdamie, tworzy pierwszy zielony korytarz wodorowy, który łączy Europę Południową z Europą Północną.

Wydajny region dla produkcji zielonego wodoru

Andaluzja ma wyjątkowe warunki, aby być jednym z najbardziej konkurencyjnych i wydajnych regionów na świecie w produkcji zielonego wodoru. Jest to jedno z nielicznych miejsc na mapie Europy o bardzo konkurencyjnych mocach wytwarzania energii wiatrowej i fotowoltaicznej – ponad 80% kosztów produkcji zielonego wodoru pochodzi z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Autor: Inga Matusik, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Madrycie

  • Wszystko
  • Aktualności (13)
  • Wiedza (10)
  • Kalendarz (42)
  • Centrum Wsparcia (59)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.