Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Jednolity rynek UE w ocenie polskich eksporterów
Artykuł

Jednolity rynek UE w ocenie polskich eksporterów

Jednolity rynek UE to jedno z kluczowych osiągnięć, mające na celu zlikwidowanie barier handlowych i ułatwienie swobodnego przepływu towarów, usług, osób i kapitału. Polska, będąca członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku, czerpie wiele korzyści z uczestnictwa w tym dynamicznym systemie ekonomicznym.

Napis export z rysunkiem kontenerowca jako tło gwiazdek unijnych

Ocena uczestnictwa w jednolitym rynku UE przez polskich eksporterów jest zdecydowanie pozytywna – większość przedsiębiorców bez zastanowienia jest w stanie wymienić liczne korzyści płynące z integracji gospodarczej z innymi krajami Unii Europejskiej.

Lepsza pozycja konkurencyjna w UE

W badaniu ankietowym eksporterów przeprowadzonym przez Polski Instytut Ekonomiczny we wrześniu-październiku 2023 r. 83 proc. polskich eksporterów uważa, że ma lepszą pozycję konkurencyjną na unijnym jednolitym rynku niż firmy z państw spoza UE. Taką opinię wyraziło aż 91 proc. firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. Mniejsze firmy, zatrudniające do 49 pracowników, korzyści z uczestnictwa w jednolitym rynku odczuwały w mniejszym stopniu, a 20 proc. z nich udzieliło odpowiedzi negatywnej.

Rozszerzenie certyfikatów i standardów w UE

Ponad połowa ankietowanych przedsiębiorstw chce rozszerzenia wspólnych certyfikatów i standardów oraz uproszczenia procedur administracyjnych w unijnym kraju docelowym. Dotyczy to szczególnie tych firm, które działają w sektorze wysokich technologii. Realizacja tych oczekiwań przełożyłaby się na oszczędności zarówno czasu, jak i środków materialnych. Eksporterzy z innych branż podnoszą także kwestię zmniejszenia częstotliwości kontroli i wprowadzenia ułatwień dotyczących zatrudniania cudzoziemców.

Rynek UE a polityka klimatyczna

Ocena wpływu polityki klimatycznej Unii Europejskiej przez polskich eksporterów jest zróżnicowana i zależy często od sektora gospodarki, w jakim działa dane przedsiębiorstwo. Wyniki badania PIE pokazują, że niemal połowa (49 proc.) eksporterów uważa, że polityka klimatyczna UE (m.in. Europejski System Handlu Emisjami, promowanie odnawialnych źródeł energii) nie ma wpływu na ich działalność. Są to najczęściej firmy z sektora MŚP z kapitałem wyłącznie polskim, które produkują i eksportują wyroby niskiego i średnioniskiego poziomu techniki. Około 31 proc. ocenia wpływ polityki klimatycznej UE negatywnie i wśród nich znajdują się przedsiębiorstwa średnie i duże pozostające w rękach polskiego kapitału oraz eksportujące wyroby średnioniskiej i niskiej techniki. Pozytywny wpływ (20 proc.) deklarują duże firmy reprezentujące średnioniski i średniowysoki poziom techniki.

Uczestnictwo Polski w jednolitym rynku UE przynosi liczne korzyści dla eksporterów towarów i usług. Swobodny przepływ towarów, harmonizacja standardów, zwiększona konkurencyjność, zintegrowane łańcuchy dostaw, dostęp do funduszy europejskich oraz nowe możliwości biznesowe to elementy, które wzmacniają pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Eksporterzy z Polski mogą skorzystać z dynamicznego otoczenia gospodarczego, promując innowacje, rozwój i współpracę transgraniczną.

Źródło

  • Wszystko
  • Aktualności (2)
  • Wiedza (7)
  • Kalendarz (2)
  • Centrum Wsparcia (6)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.