Dysproporcje cenowe na terenie UE w 2023 roku
25.06.2024
Według danych Eurostat, w 2023 roku występowały znaczne różnice w kosztach ponoszonych przez gospodarstwa domowe na terenie Unii Europejskiej. Najwyższy poziom cen odnotowano w Danii (143% europejskiej średniej), Irlandii (142%) i Luksemburgu (135%). Natomiast najniższy zarejestrowano w Bułgarii, Rumunii (po 60%) i Polsce (66%).
Jak wskazują Analitycy Eurostatu, w 2023 roku występowały dysproporcje w wydatkach ponoszonych przez gospodarstwa domowe na terenie Unii Europejskiej. W grupach towarów i usług o największym zróżnicowaniu pod kątem cen znalazły się: alkohole, wyroby tytoniowe, usługi hotelarskie i gastronomiczne, odzież oraz produkty spożywcze wraz z napojami bezalkoholowymi.
Według najnowszych danych podsumowujących 2023 rok, wyroby alkoholowe i tytoniowe były najdroższe w Irlandii, a najtańsze w Bułgarii. Według analityków ceny za wyroby z tej grupy na Zielonej Wyspie były ponad 3 razy wyższe, niż w Bułgarii. Najniższe ceny w Europie odnotowano w sklepach Bułgarii (66% średniej UE), Polski (77%) i Rumunii (85%). Tymczasem najwyższe w Irlandii (211%), Finlandii (170%) i Danii (133%). W tym przypadku dysproporcja wynika głównie z różnic w opodatkowaniu tych produktów.
Pod względem różnic cenowych drugie miejsce w zestawieniu zajęły usługi hotelarskie i gastronomiczne, w tym przypadku restauracje. Najniższe ceny za usługi z tej grupy odnotowano w Bułgarii (52% średniej UE), Rumunii (65%) i na Węgrzech (72%). Najwyższe natomiast w Danii (152%), Finlandii (129%) i Irlandii (128%).
Trzecie miejsce pod względem zmienności poziomu cen zajęła odzież. Najniższe ceny za produkty z tej grupy odnotowano w Hiszpanii (81%), Bułgarii (82%) i na Węgrzech (88%). Tymczasem produkty z tej kategorii były najdroższe w Danii (131%), Czechach (126%) i Estonii (118%).
Różnice odnotowano również w przypadku żywności i napojów bezalkoholowych (od 74% średniej UE w Rumunii do 119% w Luksemburgu), sprzętu do transportu osobistego (od 90% na Słowacji do 129% w Danii) oraz elektroniki użytkowej (od 92% we Włoszech do 113% we Francji).
Więcej informacji o rynku Unii Europejskiej.
Źródło: Household consumption: price levels in 2023, Eurostat
- Wszystko
- Aktualności (79)
- Wiedza (49)
- Kalendarz (245)
- Centrum Wsparcia (9)
-
Wydarzenie
Polsko-niemiecka współpraca gospodarcza – wyzwania i szanse
Uczestnicy panelu dowiedzą się jak prowadzić działalności na rynku niemieckim, jakie są możliwości i…
WydarzenieMisja Gospodarcza do Francji – Paryż, Lille
Wydarzenie organizowane jest dla przedsiębiorców z woj. śląskiego w ramach projektu „Inter Global”
-
Artykuł
Polskie stoisko narodowe na targach InnoTrans 2024 w Berlinie
Polskie stoisko przyczyni się do zwiększenia rozpoznawalności polskich marek na rynku niemieckim
ArtykułPodwyżka VAT w Finlandii
1 września Finlandia wprowadziła podwyżkę stawki podstawowej VAT, podnosząc ją z 24 do 25,5 proc.
-
Wydarzenie
Polsko-niemiecka współpraca gospodarcza – wyzwania i szanse
Uczestnicy panelu dowiedzą się jak prowadzić działalności na rynku niemieckim, jakie są możliwości i…
WydarzenieMisja Gospodarcza do Francji – Paryż, Lille
Wydarzenie organizowane jest dla przedsiębiorców z woj. śląskiego w ramach projektu „Inter Global”
-
Oferta wsparcia
Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm
Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm to największa giełda kooperacji w Polsce dedykowana M…
InstytucjaFrancusko-Polska Izba Gospodarcza
Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) powstała w 1994 r. jako stowarzyszenie przedsiębiorców i o…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.