Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Zaostrzenie zasad eksportu odpadów poza UE
Artykuł

Zaostrzenie zasad eksportu odpadów poza UE

Od 20 maja 2024 roku w Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy dotyczące przemieszczania odpadów. Nowe regulacje wprowadzają bardziej rygorystyczne zasady eksportu odpadów do krajów spoza UE. Celem jest zwiększenie odpowiedzialności Unii za własne odpady oraz wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego.

Posegregowane odpady

Od 2004 roku eksport odpadów z UE do krajów spoza Unii wzrósł o 72 proc., osiągając poziom 35 milionów ton rocznie w 2023 roku. Nowe przepisy ograniczają możliwość eksportu odpadów do krajów niebędących członkami OECD. Od 21 maja 2027 roku eksport do tych krajów będzie możliwy jedynie wtedy, gdy potwierdzą one swoją gotowość do przyjęcia odpadów oraz zdolność do ich zrównoważonego zarządzania. Dodatkowo eksport odpadów plastikowych do tych krajów zostanie zakazany na okres 2,5 roku, począwszy od 21 listopada 2026 roku.

Ułatwienia w przemieszczaniu i recyklingu odpadów w UE

Regulacja wprowadza nowoczesne, zdigitalizowane procedury, które ułatwią i lepiej śledzić będą przemieszczanie odpadów wewnątrz Unii. Ma to na celu ułatwienie recyklingu odpadów i ich ponownego wykorzystania między państwami członkowskimi. Od 21 maja 2026 roku procedury przemieszczania odpadów będą całkowicie zdigitalizowane.

Walka z nielegalnym obrotem odpadami

Nowe regulacje wzmacniają egzekwowanie prawa i współpracę w walce z nielegalnym obrotem odpadami, co jest uzupełnieniem nowej dyrektywy dotyczącej przestępstw środowiskowych, która również weszła w życie 20 maja 2024 roku. Nielegalny obrót odpadami, często związany z przestępczością zorganizowaną, szkodzi środowisku i legalnym przedsiębiorstwom.

Nowe regulacje dotyczące przemieszczania odpadów mają na celu nie tylko rygorystyczną kontrolę eksportu odpadów, ale także ułatwienie ich przemieszczania i recyklingu wewnątrz Unii. Zmiany te mają wspierać gospodarkę obiegu zamkniętego poprzez zwiększenie odpowiedzialności krajów członkowskich za odpady wyprodukowane w UE, co zaowocuje zmniejszeniem zanieczyszczeń oraz przyczyni się do skuteczniejszej walki z nielegalnym obrotem odpadami.

Źródło: Komisja Europejska – „New Regulation on waste shipments enters into force”

  • Wszystko
  • Aktualności (3)
  • Wiedza (7)
  • Kalendarz (2)
  • Centrum Wsparcia (6)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.