Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Informacja i wsparcie dla przedsiębiorców na rynku UE
Artykuł

Informacja i wsparcie dla przedsiębiorców na rynku UE

Artykuł

W Unii Europejskiej istnieje wiele instrumentów pomocy dla przedsiębiorców i obywateli. Wśród tych adresowanych do unijnych przedsiębiorców wymienić należy m.in.: Punkt Kontaktowy ds. Produktów, System Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym (IMI) czy Portal Twoja Europa.

wsparcie euro

Punkt Kontaktowy ds. Produktów

Jego rolą jest bezpłatne udzielanie informacji o  przepisach i krajowych procedurach administracyjnych, które mają zastosowanie do danego towaru lub grupy towarów, a także pomoc w zidentyfikowaniu organu właściwego dla tych towarów.

E-mail: pcp@mrit.gov.pl

Portal „Twoja Europa” (Your Europe)

To Portal Komisji Europejskiej skierowany przede wszystkim do osób migrujących w obrębie Unii Europejskiej. Podzielony jest na dwie sekcje tematyczne: „Obywatele” i „Przedsiębiorcy”. Każda z sekcji składa się z zakładek uszczegóławiających wybrane tematy. Portal ma za zadanie spełniać funkcję praktycznego przewodnika, w którym zawarte są informacje dla obywateli i przedsiębiorstw na temat ich praw i szans w UE. Portal koncentruje się na rzeczywistych sytuacjach transgranicznych dotyczących np. obywateli europejskich chcących pracować lub studiować w innym państwie UE, jak również przedsiębiorstw europejskich zamierzających przenieść się do innego kraju UE lub otworzyć nowy oddział w innym kraju UE.

System Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym

System Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym – IMI (ang. Internal Market Information system) to narzędzie, które umożliwia właściwym organom współpracę administracyjną, szczególnie wymianę informacji, ze swoimi odpowiednikami z innych państw członkowskich oraz z Komisją Europejską. Beneficjentami systemu IMI są firmy i konsumenci.

Komisja Europejska

Narzędzia pomocy dla przedsiębiorców posiada także Komisja Europejska. Sprawdź możliwości otrzymania wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorstw na oficjalnej stronie KE:

Kolejnym istotnym narzędziem wsparcia dla przedsiębiorców jest dostęp do baz danych. Agencja Wykonawcza Europejskiej Rady ds. Innowacji i ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw – EISMEA (ang. European Innovation Council and Small and Medium-sized Enterprises Executive Agency) posiada interaktywne centrum danych, generujące informacje o Europejskich programach finansowania:

Komisja Europejska posiada również narzędzia wsparcia administracyjnego. SOLVIT to system, w ramach którego urzędy administracji państwowej w krajach UE oraz w Islandii, Liechtensteinie i Norwegii pomagają w rozwiązywaniu problemów wynikających z błędnego stosowania przepisów unijnych.

E-mail: solvit@mrit.gov.pl

Portal Funduszy Europejskich

Różne możliwości wsparcia są również dostępne na Portalu Funduszy Europejskich:

Mapa Dotacji UE

Mapa Dotacji to serwis internetowy dostępny od 2007 roku. Serwis prezentuje projekty realizowane na terytorium Polski, współfinansowane z Funduszy Europejskich w perspektywach 2004-2006, 2007-2014 oraz 2014-2021. Obecnie Mapa Dotacji zawiera 292 854 projekty (88 545 projektów zrealizowanych w latach 2004-2006; 106 352 projekty zrealizowane w latach 2007-2013 oraz 97 957 projekty z perspektywy 2014-2020):

Więcej informacji o możliwości skorzystania z Funduszy Europejskich znajdziesz na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

  • Wszystko
  • Aktualności (2)
  • Wiedza (5)
  • Kalendarz (1)
  • Centrum Wsparcia (6)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.