Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Cała naprzód!
Artykuł

Cała naprzód!

Motorówka na wodzie

Witajcie w Polsce – kraju, który jest europejskim liderem, a na świecie wiceliderem (tuż za Stanami Zjednoczonymi) w produkcji; w kraju, gdzie każdego dnia niemal tysiąc firm i ponad trzydzieści pięć tysięcy projektantów i inżynierów realizuje projekty, które zdobywają najważniejsze światowe nagrody. O jakiej branży mowa?

Jachty i łodzie – to sektor polskiej gospodarki, który na arenie międzynarodowej uznawany jest za wzór jakości i innowacyjności. Jednostki z naszych stoczni są regularnie doceniane w prestiżowych konkursach, zdobywają nominacje i nagrody na rynkach Niemiec, Francji czy USA. Jednocześnie coraz więcej nagradzanych zagranicznych brandów przyznaje się do produkcji „made in Poland”, bowiem dla klienta końcowego produkcja w Polsce stała się synonimem najwyższej jakości wykonania.

Statek nocą od góry
fot. Conrad Shipyard

Polska Agencja Inwestycji i Handlu aktywnie promuje na arenie międzynarodowej polskie jachty. Odbywa się to zarówno poprzez organizację stoisk narodowych na najważniejszych światowych wydarzeniach wystawienniczych, organizację misji przyjazdowych dla zagranicznych dziennikarzy, jak i poprzez bieżące wsparcie Zagranicznych Biur Handlowych PAIH, które identyfikują i łączą zagraniczny biznes z polskimi producentami. Efektem działań są podpisane kontrakty oraz publikacje w najważniejszej światowej prasie branżowej. Polska promuje jachty, a jachty promują Polskę!

Polboat Yachting Festival

Partnerem PAIH w promocji sektora jachtowego jest Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Polskie Jachty, która stowarzysza najważniejsze polskie stocznie oraz producentów akcesoriów wodniackich. Izba jest organizatorem najważniejszej w naszej części Europy wystawy jachtów na wodzie – Polboat Yachting Festival, która odbywa się cyklicznie w gdyńskiej marinie. W roku 2023 prezentowanych było ponad 100 jednostek, co jest około 20-procentowym wzrostem w stosunku do roku poprzedniego. Miało tu miejsce także osiemnaście premier, w tym światowe. Fakt ten potwierdza rosnący potencjał polskich odbiorców oraz coraz większe zainteresowanie producentów rodzimym rynkiem.

Polska w produkcji łodzi motorowych do 11 m. długości kadłuba jest absolutnym światowym liderem, a ponad połowa europejskiej produkcji jachtów i łodzi ma miejsce w Polsce

– podkreśla prezes POLBOAT, Michał Bąk.
Jachty na Polboat Yachting Festival
fot. Polboat

Wystawa organizowana jest m. in. po to, żeby więcej jednostek zostawało w kraju. Obecnie roczna produkcja w rodzimych stoczniach wynosi ponad 20 tys. jednostek, które w znakomitej części są eksportowane. Jakość i innowacyjność została doceniona nie tylko przez ekspertów branżowych – światowymi ambasadorami polskich jachtów są m. in. gwiazdy sportu.

Rafael Nadal ma osiemdziesięciostopowy katamaran, a Fernando Alonso, ma niewiele mniejszy, bo sześćdziesięciostopowy

– precyzuje Michał Bąk.


Więcej informacji o zaangażowaniu PAIH w promocję polskich jachtów można znaleźć na stronie Agencji.

Autor: Wojciech Nowicki, Manager w Departamencie Komunikacji, Partnerstwa i Promocji PAIH

  • Wszystko
  • Aktualności (3)
  • Wiedza (6)
  • Kalendarz (18)
  • Centrum Wsparcia (52)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.