Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > The Specialized Ships, Yachts and Boats Sector – raport PAIH
Artykuł

The Specialized Ships, Yachts and Boats Sector – raport PAIH

Według opublikowanego pod koniec czerwca raportu kwartalnego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pt. „The Specialized Ships, Yachts and Boats Sector” – eksport polskiego sektora jachtowego systematycznie wzrasta. W 2022 r. jego wartość wyniosła 1,172 mld USD, to ponad trzykrotnie więcej niż dekadę temu.

Kwartalne raporty branżowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) wydawane w języku angielskim stanowią istotne źródło wiedzy na temat sytuacji 14 sektorów polskiej gospodarki. Według opublikowanego pod koniec czerwca raportu pt. „The Specialized Ships, Yachts and Boats Sector”, wartość eksportu polskiego sektora jachtowego wzrosła z 318 mln USD w 2013 r. do 1,172 mld USD w 2022 r.

Polska, z 440 km linii brzegowej, ponad 7 tys. jezior oraz 631 przystaniami, stanowi idealne miejsce dla entuzjastów żeglarstwa. Eksperci PAIH podkreślają, że polskie jachty i łodzie są znane na całym świecie. Doceniane są za ich wysoką jakość, doskonałe wykonanie i wielką dbałość o szczegóły. Dzięki temu przyciągają nabywców dóbr luksusowych zarówno z krajów europejskich, jak i spoza Europy.  Polscy producenci i projektanci sektora są laureatami licznych prestiżowych nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach.  

W latach 2013-2022 średni wzrost sektora wynosił między 6,5%-9,9%. Składa się na niego ponad 1000 przedsiębiorstw, w których zatrudnionych jest 45 tys. ludzi. W 2022 r. wyprodukowano w Polsce prawie 25 tys. łodzi.

W tym samym roku wartość eksportu sektora z Polski wyniosła 1,172 mld USD, dzięki czemu Polska jest obecnie drugim po USA eksporterem jachtów na świecie. 45% produkowanych w naszym kraju łodzi trafia na rynki zagraniczne. Do głównych kierunków eksportu należały w 2022 r. Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Niderlandy i Norwegia.

Pełny tekst raportu (w języku angielskim) jest dostępny w zakładce Industries.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH S.A.)


ul. Krucza 50
00-025 Warszawa
  • Wszystko
  • Aktualności (100)
  • Wiedza (10)
  • Kalendarz (18)
  • Centrum Wsparcia (54)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.