Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Wzrost produkcji nart i snowboardów w UE
Artykuł

Wzrost produkcji nart i snowboardów w UE

Według danych Eurostat w 2022 r. kraje Unii Europejskiej wyprodukowały 4,8 mln par nart i snowboardów, co stanowi wzrost o 37% w porównaniu z 2021 r. Prawie połowa z nich, tj. 2,2 mln (45%) została wyprodukowana w Austrii.

narty i snowboardy

Choć pandemia miała poważny wpływ na zainteresowanie sportami zimowymi, to niedawny wzrost liczby turystów w zimowych kurortach sprawił, że produkcja nart i desek snowboardowych w 2022 r. przekroczyła poziom sprzed pandemii COVID-19. Pod kątem handlu, około 2,6 mln par nart i desek snowboardowych zostało wyeksportowanych do krajów spoza UE, co stanowi 13% wzrost w porównaniu do 2021 r. (2,3 mln). Jednocześnie na teren sojuszu sprowadzono 1,8 mln nart i snowboardów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim (0,8 mln).

Austria największym eksporterem i importerem w UE

Wśród państw członkowskich Unii Europejskiej, Austria była największym eksporterem i importerem, eksportując 1,2 miliona par nart i snowboardów, a importując 0,7 miliona sztuk. Drugim i trzecim największym eksporterem były Francja (0,4 mln) i Włochy (0,3 mln). W grupie największych importerów znalazły się Niemcy i Francja (oba po 0,3 mln).

Jeśli chodzi o eksport do krajów spoza UE, około dwie piąte par nart i snowboardów z UE trafiło do Stanów Zjednoczonych (1,1 miliona, czyli 42% całkowitego eksportu nart i snowboardów spoza UE). Europejskie sprzęty sportowe trafiły również do Kanady (0,4 miliona, 16%) i Chin (0,3 miliona, 13%).

Na europejskie półki sklepowe, spoza krajów UE, importowano głównie z Chin (0,6 mln; 34%), Ukrainy (0,6 mln; 31%) i Japonii (0,2 mln; 13%).

Źródło: Eurostat, EU ski and snowboard production up by 37% in 2022

  • Wszystko
  • Aktualności (2)
  • Wiedza (3)
  • Kalendarz (2)
  • Centrum Wsparcia (50)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.