Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polski sektor rowerowy rośnie w siłę
Artykuł

Polski sektor rowerowy rośnie w siłę

Sektor rowerowy w Polsce to silna branża z roczną produkcją na poziomie około miliona sztuk. W naszym kraju działa ponad 2 tys. rodzimych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją jednośladów i ich podzespołów. Z wyjątkowym tempem wzrostu na poziomie około 15 proc. rocznie zajmujemy znaczące miejsce na europejskim rynku rowerowym.

Rowerzysta odpoczywa na ławce. Obok stoi rower.

W 2021 r. fabryki Unii Europejskiej łącznie wyprodukowały niemal 13,5 mln rowerów, z czego Polska wniosła znaczący wkład, produkując prawie 1,2 mln jednostek. Z tym wynikiem nasz kraj uplasował się na piątej pozycji pod względem produkcji rowerów w Europie. Dane Eurostatu wskazują na znaczący, 11-procentowy względem poprzedniego roku wzrost produkcji dwukołowców w UE, co odzwierciedla rosnącą tendencję branży.

Dynamika importu i eksportu

Dynamika importu i eksportu w sektorze rowerowym wskazuje na obiecująca perspektywę. W 2021 r. UE eksportowała rowery o wartości 921 mln euro (w tym zarówno wersje elektryczne, jak i niestandardowe) do krajów spoza UE, a importowała rowery o wartości 1,896 mld euro. Eksport rowerów niestandardowych wzrósł o 16 proc, podczas gdy import wzrósł o 17 proc. w tym samym okresie. Ponadto na popularności zyskały rowery elektryczne – ich eksport poza UE wzrósł o 15 proc., a import o imponujące 37 proc. w porównaniu z 2020 rokiem.

Promocja polskiego sektora rowerowego

Zdając sobie sprawę z potencjału wzrostu sektora, Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Amsterdamie od 2023 r. prowadzi kampanię promującą polski sektor rowerowy, polskich producentów rowerów i części oraz napływu FDI z sektora do kraju. W lutym 2024 r. ZBH Amsterdam było organizatorem polskiego pawilonu narodowego na targach B2B Business to Bikes Festival w ‘s-Hertogenbosch w Niderlandach. Podczas wydarzenia zaprezentowano różnorodną ofertę polskich producentów, począwszy od rowerów gravelowych, dostawczych i elektrycznych, po inteligentne rozwiązania mobilności miejskiej, podkreślając innowacyjność i zaangażowanie Polski w branżę. Podczas wydarzenia swoją ofertę zaprezentowali:  Bike Café, DelibikeEcoBike, Loca Bikes, Seedia ,Storm Bikes.

ZBH Amsterdam promowało także swoją najnowszą publikację – katalog branżowy polskich producentów z branży rowerowej: Ride in style: Polish Prime Bike Manufacurers.

Wydarzenie stanowiło platformę dla polskich przedsiębiorstw do nawiązywania kontaktów, budowania partnerstw i prezentacji swojej wiedzy i umiejętności. Udział Polski podkreśla jej pozycję jako kluczowego gracza na rynku rowerowym w Europie, gotowego do dalszego rozwoju i innowacji w sektorze.

Sektor rowerowy w Polsce wykazuje się elastycznością, innowacyjnością i posiada potencjał wzrostu zarówno na rynkach krajowych, jak i międzynarodowych. Udział Polski w wydarzeniach takich jak B2B Festival podkreśla jej zaangażowanie w promowanie i rozwijanie branży rowerowej, jednocześnie umacniając swoją pozycję jako wiodącego gracza na dynamicznym europejskim rynku rowerowym.

Źródło: Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Amsterdamie

  • Wszystko
  • Aktualności (2)
  • Wiedza (3)
  • Kalendarz (2)
  • Centrum Wsparcia (50)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.