Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Branża rowerowa w rozkwicie
Artykuł

Branża rowerowa w rozkwicie

134 proc. wyniosło średnie roczne tempo wzrostu wartości polskiego eksportu rowerów elektrycznych w latach 2018-2022 – czytamy w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Polska jest 8. największym europejskim eksporterem i 5. największym producentem w sektorze rowerów tradycyjnych. W Polsce produkuje się ponad milion rowerów rocznie, z czego około 20 proc. stanowią rowery elektryczne, które jeszcze 7-8 lat temu były prezentowane jako ciekawostki branżowe. W minionym roku udział sprzedaży rowerów elektrycznych w Niemczech wyniósł już 48 proc., a na zeszłorocznych targach we Francji wyzwaniem było znalezienie roweru tradycyjnego.

Na rynku „elektryków” Polska jest 10. eksporterem, a wartość eksportu w 2022 r. wyniosła 148 mln euro. To niewiele mniej niż w przypadku rowerów tradycyjnych – 175 mln euro. Rosnąca produkcja rowerów elektrycznych sprzyja inwestycjom. Przykładem może być firma Johnson Matthey Battery Systems, produkująca akumulatory do rowerów elektrycznych, która zdecydowała się na stworzenie filii w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na terenie województwa śląskiego czy fabryka baterii do rowerów elektrycznych Green Cell w Skawinie, która od września 2021 r. zwiększyła swoje moce produkcyjne z 25 tys. do 75 tys. sztuk rocznie.

W 2022 roku na europejskim rynku sprzedało się 7 mln rowerów elektrycznych. W ciągu najbliższych 6 lat ich liczba ulegnie potrojeniu, a w Polsce wzrośnie nawet siedmiokrotnie.

Źródło

  • Wszystko
  • Aktualności (2)
  • Wiedza (3)
  • Kalendarz (2)
  • Centrum Wsparcia (50)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.