Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Jak rozpocząć sprzedaż internetową w Indiach?
Artykuł

Jak rozpocząć sprzedaż internetową w Indiach?

Indie są krajem wielu możliwości, choć nie jest to rynek polecany dla początkujących eksporterów. To największa demokracja świata, ale utrzymująca liczne utrudnienia w dostępie do rynku, z istotną rolą biurokracji i powiązań nieformalnych. Za kilka lat Indie zostaną jednak najliczniejszym krajem na świecie, a większość mieszkańców to osoby poniżej 35. roku życia. Klasa średnia jest szacowana w Indiach na około 20% ludności. W liczbach bezwzględnych to około 280 milionów czyli więcej niż połowa populacji Unii Europejskiej

Handel internetowy napędza powszechne używanie smartfonów i stopniowy wzrost zamożności społeczeństwa. Istotną rolę odgrywa duża populacja miejska w zatłoczonych metropoliach. Pandemia covid przyzwyczaiła indyjskich konsumentów do zakupów online.

Najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem rozpoczęcia sprzedaży online w Indiach jest wykorzystanie platform typu marketplace, takicj jak Amazon, Myntra lub Flipkart. Sprzedawca nie musi skupiać się na rozwoju logistyki i płatności. Dla zagranicznych sprzedawców formalności obejmują rejestrację firmy, uzyskanie numeru podatkowego oraz otwarcia rachunku bankowego. Zagraniczne firmy najczęściej decydują się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością („a private limited company”).

Jeśli chodzi o social media, to w 2021 r. WhatsApp  miał w Indiach 530 milionów użytkowników, YouTube – 448 milionów, Facebook – 410 milionów, Instagram – 210 milionów , a Twitter – 17,5 miliona.

Ambitni eksporterzy z Polski, np. producenci kosmetyków, czy zabawek, nie mogą zignorować indyjskiego rynku.

  • Wszystko
  • Aktualności (55)
  • Wiedza (36)
  • Kalendarz (251)
  • Centrum Wsparcia (64)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.