Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Elektromobilność a rozwój gospodarczy Polski
Artykuł

Elektromobilność a rozwój gospodarczy Polski

Zielony autobus elektryczny

Elektromobilność kluczem do rozwoju gospodarczego Polski. Inwestycje i ich wpływ na gospodarkę.

Według raportu z 21 sierpnia 2023 roku, opracowanego przez PAIH, Polską Izbę Rozwoju Elektromobilności i Agencję Rozwoju Przemysłu, szansą, już teraz w dużym stopniu realizowaną, dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki jest elektromobilność. Prognozy pokazują, że udział tego sektora w krajowym PKB będzie miał tendencję wzrostową, szacowaną z obecnego poziomu 1,4 % do nawet 5,7% PKB w połowie stulecia.

W roku 2022 wielkość rynku elektromobilności w Polsce, uwzględniając eksport i wartość produkcji sprzedanej w kraju, osiągnął poziom 55,5 mld złotych, który stanowił 10% dochodów budżetu państwa.

Paweł Kurtasz, Prezes PAIH, zwraca uwagę, że elektromobilność to nie tylko pojazdy samochodowe, których w Polsce w ubiegłym roku zarejestrowano 15 776, ale także dynamicznie rozwijająca się w naszym kraju produkcja elektrycznych samochodów dostawczych, mała elektromobilność taka jak skutery, hulajnogi i komponenty do produkcji pojazdów jak akumulatory czy ładowarki.

W Polsce bardzo prężnie rozwija się także produkcja elektrycznych autobusów, których jesteśmy największym eksporterem w UE. Udział ich w sprzedaży do UE wzrósł z 10% w 2017 do 46% w 2020 roku. Nasze eksportowe autobusy wyjeżdżają przede wszystkim z fabryk Solaris, Volvo i Man.

Autobusy ładowane elektrycznie stanowiły w 2022 roku 12,7% całkowitego rynku autobusów w UE odnotowując wzrost o 2,1% w porównaniu z rokiem 2021.

Branża elektromobilności tworzy, i będzie tworzyć, wiele nowych miejsc pracy na całym świecie, a także będzie wymieniać obecnie tradycyjne stanowiska pracy na bardziej ekologiczne i zrównoważone, związane z zielona transformacją. Już teraz jest coraz większe zapotrzebowanie na wąskie specjalizacje, ale tez szerokie kompetencje pracowników.

Instytut Jagielloński opublikował raport, który przedstawia perspektywy rozwoju elektromobilności w Polsce i zwraca uwagę na spodziewany wzrost zatrudnienia w sektorach IT, R&D i szkolnictwa kształcącego przyszłe kadry związane z sektorem elektromobilności. Analizy zawarte w opracowaniu wskazują, że rozwój produkcji pojazdów elektrycznych w Polsce przyczyni się do powstania 21 tysięcy nowych miejsc pracy tylko do 2030 roku.

Zielona transformacja wymusi na rynku zwiększenie ilości specjalistycznej kadry, tym samym wpływając na przekwalifikowanie i większą mobilność pracowników pomiędzy branżami tego sektora gospodarki.

Przewagą naszego kraju obecnie na tym rynku ogromnej konkurencyjności, jest właśnie duży zasób wykształconych pracowników (inżynierów, specjalistów, naukowców i ekspertów), zarówno branży emobility jak i pokrewnych. Polska tym samym, także poza produkcją elektrycznych autobusów, samochodów dostawczych, baterii, akumulatorów i innych komponentów, ma szansę  rozwoju w nowych obszarach np. takich jak recykling. To kolejny segment elektromobilności mogący stworzyć wartość dodaną. Polska już teraz jest czołowym producentem baterii do samochodów elektrycznych, a może jeszcze odgrywać ogromną rolę w ich utylizacji. Kluczowe projekty takie jak Elemental oraz nowe technologie jak Royal Bees Recykling, mogą stworzyć dużą szansę na rozwój tej części dalszej ekspansji sektora elektromobilności w Polsce.

Źródło: PAIH

  • Wszystko
  • Aktualności (7)
  • Wiedza (2)
  • Kalendarz (6)
  • Centrum Wsparcia (41)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.