Pojazdy silnikowe, podwozia, nadwozia, przyczepy
Polski sektor motoryzacyjny jest jednym z największych w Europie. Największe hity eksportowe w tej branży to nadwozia pojazdów, autobusy elektryczne, naczepy i akumulatory. W Polsce jest wiele firm, które zajmują się produkcją elementów wewnętrznych i zewnętrznych z tworzyw sztucznych, obróbką metali lub produkcją elementów gumowych. Głównymi partnerami Polski w tej branży, pod kątem wartości wyeksportowanych towarów, są Niemcy, Włochy i Francja. W 2021 roku eksport sektora stanowił 4,5% polskiego eksportu towarów.
Obecnych i potencjalnych inwestorów przyciąga wydajna i efektywna kosztowo siła robocza, bliskość głównych producentów oryginalnego wyposażenia oraz wysoka jakość produkcji. Oprócz zakładów montujących pojazdy silnikowe General Motors, Fiata i Volkswagena, w Polsce działają producenci silników, podzespołów silnikowych i szerokiej gamy części samochodowych. Inwestycja typu greenfield o wartości 800 mln euro w nowy zakład produkcyjny VolkswagenCrafter we Wrześni jeszcze bardziej przyspieszy rozwój tego sektora.
Definicja sektora
Do sektora zaliczamy następujące kody CN: 8609, od 8701 do 8707, 8711, 8716.
Obejmują one m.in. pojemniki i kontenery przystosowane do przewozu jednym lub więcej środkami transportu, ciągniki, pojazdy silnikowe przeznaczone do przewozu osób, do przewozu towarów, specjalnego przeznaczenia, podwozia, nadwozia, motocykle, przyczepy, naczepy i inne.
Wartość eksportu sektora z Polski [EUR]
Przydatne kontakty
Polska Grupa Motoryzacyjna (PGM)
- Tel.: +48 507 285 398
- E-mail: kontakt@pgm.org.pl
Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych
- Tel.: +48 22 773 00 18
- E-mail: biuro@sdcm.pl
Raporty
Spis treściTable of contents
Powiązane treści
- Wszystko
- Aktualności (3)
- Wiedza (3)
- Kalendarz (8)
- Centrum Wsparcia (41)
-
Oferta wsparcia
Platforma ePing SPS & TBT
Platforma ePing SPS & TBT jest bezpłatnym narzędziem na poziomie Światowej Organizacji Handlu (WTO),…
Oferta wsparciaObniżenie kosztów importu zaopatrzeniowego
Możesz ubiegać się o zawieszenie poboru ceł albo ustanowienie unijnych kontyngentów taryfowych (z ni…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.