Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > The Automotive & Electromobility Sector – raport PAIH
Artykuł

The Automotive & Electromobility Sector – raport PAIH

Według opublikowanego pod koniec czerwca raportu kwartalnego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pt. „The Automotive & Electromobility Sector”, przemysł motoryzacyjny jest filarem polskiej gospodarki. Odpowiada za 8% PKB i za ok. 13,5% wartości eksportu.

Kwartalne raporty branżowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) wydawane w języku angielskim stanowią istotne źródło wiedzy na temat sytuacji 15 sektorów polskiej gospodarki. Według opublikowanego pod koniec czerwca raportu pt. „The Automotive & Electromobility Sector”, w 2022 r. wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego osiągnęła rekordowy poziom 39,7 mld EUR, ponad 21% więcej niż w roku poprzednim.

Polska jest światowym liderem w produkcji baterii litowo-jonowych. Na Dolnym Śląsku, w Kobierzycach, znajduje się największa w Europie fabryka tych baterii. Jesteśmy też regionalnym liderem pod względem liczby pracowników z wykształceniem technicznym. Pula talentów obejmuje prawie 1,5 mln osób, z których ponad 300 000 to inżynierowie.

Eksperci PAIH wskazują, że baterie litowo-jonowe stanowią ponad 2% całego polskiego eksportu. Co trzecia bateria samochodowa produkowana w Europie pochodzi z Polski. Inwestorzy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce swoich inwestycji. To czyni nas strategicznym graczem w obszarze produkcji baterii litowo-jonowych.

Polski przemysł motoryzacyjny i branże pokrewne zatrudniały w 2022 r. około 490 000 osób, co stanowiło 7,6% wszystkich Polaków zatrudnionych w przemyśle. Tak wysoki odsetek zatrudnionych w tym sektorze stawia Polskę na trzecim miejscu w UE.

Pełny tekst raportu (w języku angielskim) jest dostępny w zakładce Industries

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH S.A.)


ul. Krucza 50
00-025 Warszawa
  • Wszystko
  • Aktualności (106)
  • Wiedza (9)
  • Kalendarz (23)
  • Centrum Wsparcia (52)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.