Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Wietnam – zniesienie bariery w handlu farmaceutykami
Artykuł

Wietnam – zniesienie bariery w handlu farmaceutykami

Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej MRiT informuje (na podstawie informacji Ambasady RP w Wietnamie), iż udało się znieść jedną z barier w handlu farmaceutykami z Wietnamem – dyskryminację niektórych krajów UE, w tym Polski, w zakresie przetargów na dostawy leków (lista RRA i SRA) w związku z zapisami zawartymi w okólniku 32/2018/TT-BYT. 20 października 2022 r. wejdzie w życie podpisany 5 września 2022 r., a opublikowany oficjalnie na stronie wietnamskiego Ministerstwa Zdrowia okólnik 08/2022/TT-BYT. Okólnik 08 wprowadza m.in. zapis, zgodnie z którym organy ds. farmaceutyków UE traktowane są na równi.

Niejednoznaczność wietnamskich zapisów prawnych była wielokrotnie konsultowana – jednocześnie zarówno przedstawiciele biznesu (w tym polskich firm), jak i organizacji branżowych (m.in. IQMED w ramach Europejskiej Izby Handlowej w Wietnamie), a także Delegatury UE potwierdzili, że aktualne brzmienie wprowadzonych zmian prawnych znosi ww. problem nierównego traktowania niektórych krajów UE.
 
Okólnik 08 ułatwia również wiele procedur związanych z rejestracją leków. Wprowadza ponadto konieczność stosowania przez Wietnam wzoru Certificate of Pharmaceutical Product (CPP) zgodnego ze wzorem WHO – znosząc tym samym barierę związaną ze specyficznymi wymogami wietnamskimi dot. dostarczania informacji, które w praktyce międzynarodowej nie są wymagane, a jednocześnie są trudne do uzyskania, co stanowiło trudność również dla polskich przedsiębiorstw.

Sprawa ta była stale podnoszona i omawiana przez Polskę na forum UE, tj. Komitecie MAAC (bariery w handlu pozaunijnym) i wskazywana jako jedna z głównych długoletnich barier w dostępie do rynku wietnamskiego w zakresie gorszego traktowania farmaceutyków pochodzących z Polski. Problem ten ostatecznie udało się rozwiązać dzięki zaangażowaniu przez Polskę Komisji Europejskiej i szczególnej roli Ambasady RP w Wietnamie w rozmowach z władzami Wietnamu.

Bariera ta jest również zdefiniowana w bazie Access2Markets, jako bariera dla UE.

  • Wszystko
  • Aktualności (3)
  • Wiedza (6)
  • Kalendarz (4)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.