Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polskie pierniki
Artykuł

Polskie pierniki

Polska w 2022 roku była na trzecim miejscu największych eksporterów pierników na świecie. Jak podaje PIE, na podstawie danych GUS, Polska w roku 2022 wyeksportowała 14,2 ton pierników o wartości niemal 44 mln EUR. Wyprzedzają nas tylko Kanada i Niemcy.

Pierniki stanowiły w 2022 roku prawie 1,8 proc. wartości naszego eksportu wyrobów piekarniczych i ciastkarskich. Licząc w ujęciu rok do roku, było to więcej w porównaniu z 2021 o ponad 8 proc., a w ujęciu wartościowym więcej o 24,5 proc. Od roku 2019 wzrost wolumenu sprzedaży pierników za granicę wzrósł o 31 proc., a jego wartość aż o 55 proc.. Był to kolejny polski hit eksportowy ostatnich lat, lubiany i doceniany przez zagraniczne rynki konsumenckie.

Rok 2023 jest już mniej optymistyczny niż poprzednie, bowiem do października  wartość eksportu naszych pierników wyniosła 30,6 mln EUR, mniej o 12,2 proc.

W 2023 roku polskie pierniki zostały wyeksportowane do 50 krajów na świecie. Największymi odbiorcami tych naszych produktów w Unii Europejskiej są Niemcy (57,2 proc. polskiego eksportu), następnie Czechy (5,3 proc.), Węgry (4,3 proc.) i Słowacja (4 proc.). Z krajów pozaunijnych – Rosja (8,6 proc.), Wielka Brytania (2,1 proc.) oraz Stany Zjednoczone (2 proc.).

Źródło: PIE, GUS

  • Wszystko
  • Aktualności (52)
  • Wiedza (29)
  • Kalendarz (109)
  • Centrum Wsparcia (44)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.