Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Eksport polskiej elektroniki to już 2,2 mld PLN
Artykuł

Eksport polskiej elektroniki to już 2,2 mld PLN

Według wyliczeń Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, ciągu ostatnich dziesięciu lat wartość eksportu polskiej elektroniki wzrosła  prawie o 2,2, mld złotych, z poziomu 431.69 mln USD w roku 2012 do 510,90 mln USD w roku 2023.

Dane udostępniła firma Evertiq, organizator Evertiq Expo. Raport PAIH wskazuje zatrudnienie ok. 63,7 tysięcy osób w polskim sektorze elektronicznym i 3460 czynnych producentów. Rok do roku dynamika rozwoju sektora polskiej elektroniki rośnie w tempie 4%.

Wzrost ten, zarówno na rynku wewnętrznym jak i eksportowym, spowodowany jest dostępnością Internetu dużych prędkości i rozrostem sektora Buisiness Process Outsourcing wraz ze wsparciem branży IT poprzez różnego typu programy i korzystne dla branży zmiany legislacyjne. Bardzo ważnymi segmentami dla szybkiego rozwoju polskiego eksportu w tej dziedzinie, jak i całej branży, jest produkcja półprzewodników i elektromobilność.

W produkcji półprzewodników polskie firmy osadzają się i nadal mogą się osadzać w sektorze EMS (Electronic Manufacturing Services – producenci elektroniki na zasadzie kontraktu) oraz jako producenci PCB (Printed Circuit Board – produkcja obwodów drukowanych).

Polska może też skorzystać z European Chips Act stanowiąc dobry rynek produkcyjny. Dla przykładu firma Intel zainwestuje ok. 4,6 mld USD w nowy zakład integracji i testowania półprzewodników w Miękini koło Wrocławia, tworząc 2 tysiące nowych miejsc pracy. Dzięki temu powstaną też kolejne inwestycje z tym powiązane i dodatkowe tysiące wakatów.

Wejście w obszar producentów mikroprocesorów, czyli krajów, które je produkują, to wejście do elitarnej grupy. Na świecie jest tylko kilka takich państw. W polskiej fabryce będzie powstawał produkt gotowy, a nie komponenty” – powiedział Paweł Kurtasz – prezes PAIH.

I szansa, że powstanie kolejna tego typu inwestycja, tym razem tajwańska, w okolicach Gdańska.

Bardzo duże znaczenia ma równie istotna dla dalszego rozwoju polskiego sektora elektronicznego – elektromobilność i już teraz jej znaczny wkład w rosnące polskie PKB.

Źródło: PAIH

  • Wszystko
  • Aktualności (23)
  • Wiedza (8)
  • Kalendarz (50)
  • Centrum Wsparcia (54)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.