Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Brazylia – rynek trochę bardziej znany
Artykuł

Brazylia – rynek trochę bardziej znany

Foto: Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza

14 września br. w siedzibie Santander Bank w Warszawie odbyło się seminarium o rynku brazylijskim pn. „Doing Business in Brazil” zorganizowane przez Polsko-Portugalską Izbę Gospodarczą oraz Santander Bank. Udział w seminarium wziął Ambasador Brazylii J.E. Haroldo de Macedo Ribeiro oraz inni dyplomaci brazylijscy akredytowani w Polsce oraz liczni przedsiębiorcy.

Seminarium zostało otwarte przez Ambasadora Brazylii. Krótkie wystąpienia przed prezentacjami wygłosili także Monika Sasiak, Z-ca Dyrektora Biura Współpracy z Zagranicą Krajowej Izby Gospodarczej oraz Dariusz Latoszek, Główny Specjalista w Departamencie Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Program

Program seminarium objął zarówno prezentację makroekonomicznej sytuacji Brazylii i ułatwień oferowanych przez władze brazylijskie inwestorom, jak i praktyczne aspekty ekspansji eksportowej i inwestycyjnej na tym rynku. Na uwagę zasługuje fakt, że prezentację przedstawił nie tylko przedstawiciel brazylijskiej administracji publicznej, ale również tamtejszy wybitny praktyk, znający nie tylko dobrze kulturę biznesową Brazylii, ale – dzięki wielokrotnym wizytom w Europie – także europejską kulturę biznesową. Tym samym, jego prezentacja precyzyjnie wskazywała te aspekty, na które polscy przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę przy wchodzenia na rynek tego ogromnego kraju.     

Nie zabrakło również case-study. Przedstawiciele firmy Gremi International Group przedstawili ogromny projekt inwestycyjny budowy centrum turystyczno-rekreacyjnego w stanie Rio Grande do Norte, uwzględniający wymagania ochrony przyrody oraz współpracy z okolicznymi mieszkańcami.

Seminarium dopełniły wystąpienia przedstawicieli organizatorów, którzy dokładnie omówili szanse poszczególnych sektorów na rynku brazylijskim oraz przedstawili zakres usług i wsparcia, jakie polskim przedsiębiorcom w ich ekspansji zagranicznej mogą zaoferować Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza i Santander Bank.

Koncentracja na praktycznych aspektach

Należy stwierdzić, że niewątpliwie seminarium odbyło się na bardzo wysokim poziomie, przynosząc uczestnikom szereg praktycznych wskazówek, jak rozpocząć swoją przygodę na rynku brazylijskim i od czego zacząć. Udział ambasadora oraz przedstawicieli ambasady w sposób oczywisty podkreślił rangę wydarzenia, jednak i oni wyrazili zadowolenie, że najważniejszym elementem były praktyczne aspekty współpracy, a nie koncentracja na kwestiach protokolarnych.

Podsumowując, seminarium było niezwykle udane i należy sobie życzyć, aby podobne wydarzenia o innych rynkach osiągnęły podobny poziom profesjonalizmu. Ze swojej strony zachęcam instytucje otoczenia biznesu do zainteresowania się innymi nietradycyjnymi rynkami (jak latynoamerykańskie, afrykańskie czy mniej znane azjatyckie) i zorganizowanie podobnych wydarzeń. Jako Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej jesteśmy gotowi do wsparcia takich inicjatyw.  

Autor: Dariusz Latoszek, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej, MRiT   

  • Wszystko
  • Aktualności (8)
  • Wiedza (11)
  • Kalendarz (36)
  • Centrum Wsparcia (321)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.