Zielone technologie w Ameryce Łacińskiej
10.01.2025
Promowanie zrównoważonego rozwoju, wdrażanie technologii niskoemisyjnych i rozwiązań ekologicznych jest priorytetem właściwie we wszystkich państwach latynoamerykańskich. Znaczna wrażliwość na zmiany klimatyczne, postępująca deforestacja i zanieczyszczenie praktycznie całego regionu wymusza coraz pilniejsze uznanie zrównoważonego rozwoju za priorytet w politykach gospodarczych poszczególnych państw regionu.
Postępująca degradacja środowiska naturalnego w sposób poważny zagraża bioróżnorodności Ameryki Łacińskiej, co m.in. wpływa na spadek liczby zagranicznych miłośników ekoturystyki. Ponadto w istotny sposób zakłóca tradycyjny sposób życia lokalnych wspólnot rdzennych mieszkańców poszczególnych krajów, czego skutkiem są dość liczne konflikty i akty protestu.
Zielone technologie regionu
W Ameryce Łacińskiej podejmowane są różne działania proekologiczne. Przede wszystkim rozwijane są projekty zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w gospodarce kraju. Najbardziej zaawansowana w tym zakresie jest Kostaryka, która praktycznie w całości wytwarza prąd z OZE. Co więcej, kraj ten podjął decyzję o rezygnacji z eksploatacji zasobów ropy naftowej na wybrzeżu Atlantyku właśnie z powodu ochrony środowiska naturalnego. Znaczne osiągnięcia ma Brazylia, która jest regionalnym liderem w rozwoju energetyki słonecznej i wiatrowej. Z kolei Meksyk postawił nacisk na energetykę geotermalną. Niedawno została wydana na Kubie ustawa wymuszająca rozwój energetyki z OZE. Rozwijany jest także transport niskoemisyjny. W zakresie transportu masowego przoduje Kolumbia, natomiast największe zaawansowanie w rozwoju motoryzacji elektrycznej wykazuje Chile. Podejmowane są także działania optymalizujące gospodarkę odpadami. Aktywnie są promowane technologie wodorowe. Ważne miejsce w tych działaniach zajmują zachęty dla inwestorów zagranicznych.
Instytucje międzynarodowe wspierają ekologię
Te działania na poziomie poszczególnych państw są wspierane przez instytucje i organizacje międzynarodowe. Chociażby Komisja Gospodarcza dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL), Międzyamerykański Bank Rozwoju (BID/IADB) i Program ONZ na rzecz Środowiska Naturalnego (PNUMA/UNEP) rozwijają projekty pomocy technicznej i finansowej. Również Unia Europejska stworzyła projekt Global Gateway, który m.in. w Ameryce Łacińskiej udziela wsparcia firmom unijnym prowadzącym działalność w zakresie szeroko rozumianych zielonych technologii.
Ekspansja polskich firm w Ameryce Łacińskiej
W tych działaniach tkwią duże możliwości dla polskich firm. Od 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska włącza państwa latynoamerykańskie do programu misji laureatów GreenEvo. W 2022 r. taka misja odbyła się do Meksyku, w 2023 r. – do Kolumbii, w 2024 r. – do Chile. Otrzymane informacje wskazują na duży sukces tych przedsięwzięć. Zostały podpisane kontrakty handlowe i nie wyklucza się współpracy inwestycyjnej. Także w innych państwach regionu notujemy sukcesy w tej dziedzinie. Przez jedną z polskich firm realizowane są m.in. plany wybudowania fabryki zielonego wodoru w Argentynie.
Dla polskich firm region ten jest wart bliższego zapoznania. Ogromne zainteresowanie, już osiągnięte sukcesy, znakomite warunki naturalne i klimatyczne ułatwiające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, możliwości wsparcia finansowego, technicznego i informacyjnego przez instytucje unijne stwarzają znaczne szanse ekspansji handlowej i inwestycyjnej w zakresie zielonych technologii. Zachęcam do kontaktu z ZBH PAIH, ambasadami polskimi i delegaturami unijnymi w tym regionie. Także ambasady państw latynoamerykańskich w Polsce deklarują daleko idące wsparcie w rozwijaniu współpracy z lokalnymi partnerami.
Autor: Dariusz Latoszek, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej, MRiT
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (19)
- Wiedza (21)
- Kalendarz (90)
- Centrum Wsparcia (1)
-
Artykuł
Kuba: obowiązkowe inwestycje w OZE
Nowe prawo nakazuje zapewnienie min. 50 proc. zapotrzebowania na energię z OZE
WydarzenieBezpłatne stanowisko dla polskich firm na South Summit Brazil 2025
Targi South Summit Brazil to renomowane wydarzenie poświęcone innowacjom i start-upom
-
Artykuł
Kuba: obowiązkowe inwestycje w OZE
Nowe prawo nakazuje zapewnienie min. 50 proc. zapotrzebowania na energię z OZE
ArtykułGospodarka Kuby na rozdrożu – nowe szanse na eksport i inwestycje
Mimo trudnych warunków gospodarczych Kuba stara się przyciągnąć zagranicznych inwestorów
-
Artykuł
Inwestycje w Chile: kluczowe branże i nowe możliwości
W pierwszej połowie 2024 r. wartość portfela inwestycyjnego wzrosła o 24 proc.
-
Wydarzenie
Bezpłatne stanowisko dla polskich firm na South Summit Brazil 2025
Targi South Summit Brazil to renomowane wydarzenie poświęcone innowacjom i start-upom
WydarzenieWielosektorowa misja biznesowa do São Paulo w Brazylii
Celem misji jest ułatwienie nawiązywania współpracy między polskimi przedsiębiorstwami a potencjalny…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.