Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Polska porcelana
Artykuł

Polska porcelana

Biała porcelana na szarym tle

Porcelana „Made in Poland” jest znana i uznawana na całym świecie, zbiera laury na międzynarodowych imprezach za niezwykły klasyczny i nowoczesny design.

Krótka historia porcelany

Najszlachetniejsza odmiana ceramiki zwana „ białym złotem” bierze swój początek w Chinach. Pierwsze naczynia wytwarzano z niej już ponad 2000 lat temu, a na szerszą skalę od VII wieku. Do Europy, wyroby z glinki kaolinowej połączonej z kwarcem i skaleniem, zostały przywiezione przez kupców sto lat później, ale nadal nie znany był jej proces produkcji. W 1708 pierwszej próby wyprodukowania porcelany na Starym Kontynencie podjął się  Ehrenfried Walther von Tschirnhaus, a po jego śmierci prace te kontynuował jego uczeń, alchemik elektora saskiego i króla Polski Augusta II Mocnego –  Johann Friedrich Böttger, który  1709 roku  oficjalnie ogłosił wynalezienie europejskiej porcelany. Była ona produkowanej najpierw w Dreźnie a następnie w Miśni.

Polskie manufaktury porcelany

Do najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich marek należą manufaktury: wchodzące w skład Polskiej Grupy Porcelanowej – Ćmielów, Chodzież, Lubiana i Ćmielów Design Studio; Bogucice; Karolina.

Porcelana Ćmielów

To najstarsza polska  fabryka (1790r.), która wciąż z powodzeniem wytwarza i sprzedaje swoje piękne klasyczne zestawy porcelany stołowej, wiernie odtwarzające najstarsze, kolekcjonerskie linie w nowym ekskluzywnym wydaniu. Z Ćmielowa  pochodzą luksusowe wyroby chętnie wybierane przez współczesnych monarchów i głowy wielu państw. Serwisy najstarszej polskiej fabryki są używane w warszawskim Belwederze, na dworze Jego Królewskiej Wysokości Filipa Króla Belgów a także w Watykanie i dworach arystokratycznych na całym świecie.

Porcelana Chodzież

Wyroby produkowane  od 1852 roku, to idealne połączenie funkcjonalności i komfortu w użytkowaniu. W  ofercie znajduje się zarówno  tradycyjne wzornictwo z pięknym wykończeniem jak również minimalistyczne kształty i zdobienia na serwisach stołowych, zestawach kawowych i herbacianych.  Najbardziej znane kolekcje to: Chodzież Iwona, Kamelia, Yvette, Maria Teresa czy  Akcent.

Porcelana Lubiana

Lubiana od 1969 roku tworzy produkty bardzo klasyczne, pasujące do różnych aranżacji. Specjalizuje się w produkcji białej , twardej, wysokiej jakości porcelany chętnie kupowanej przez branże restauracyjne. To właśnie z Lubiany pochodzi najsłynniejszy kubek bez ucha z czasów PRL, będący wyposażeniem m.in. wszystkich barów mlecznych, obecnie znowu chętnie kupowany.

Ćmielów Design Studio

Ćmielów Design Studio to wspólny projekt Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. i całkiem nowy wizerunek polskiej porcelany. Marka powstała w 2013 roku i od początku odnosi wielkie sukcesy w świecie porcelanowego desingu. Ćmielów Design Studio gościło w słynnym Museum of Modern Art w Nowym Jorku (MoMA). Niesamowite i bardzo nowatorskie kolekcje  „Nectar”, „New Atelier” i „Pogięta” zdobyły nagrody w świecie polskich i międzynarodowych festiwali desingu sztuki użytkowej. Orginalność pomysłów jest mieszanką nowoczesności i stylu retro a matowa z zewnątrz i szkliwiona wewnątrz porcelana, jej znakiem rozpoznawczym. Pogięte kubki i naczynia to najbardziej charakterystyczny produkt tej marki.

Manufaktura Bogucice

Pierwsze porcelanowe wyroby wyszły z fabryki w 1925 roku. W okresie międzywojennym często gościła na stołach polskich placówek dyplomatycznych. Obecnie wyroby porcelanowe z Bogucic cieszą się powodzeniem w kraju i zagranicą. Zwłaszcza jej wydania kolekcjonerskie, inspirowane twórczością najwybitniejszych artystów malarzy czy wybitnych polskich muzyków i kompozytorów, trafiają do kolekcjonerów w Stanach Zjednoczonych , Japonii, Indii i Europy. A najbardziej znane nowoczesne serwisy to: Alumina Cottage czy Alumina Nostalgia czy bardziej klasyczny zestaw MINOS PLATIN.

Manufaktura Karolina

Fabryka uruchomiona w Jaworzynie Śląskiej w 1870 roku. Już w 1873 produkty z Porzellanfabrik Koenigszelt (tak się wówczas nazywała) zostały wyróżnione na Światowej Wystawie w Wiedniu a w 1937 roku, za znakomite wzornictwo – nagrodzone złotym medalem na Wystawie Światowej w Paryżu.

Obecnie manufaktura  posiada w ofercie około 60 fasonów gładkich, reliefowych, z festonem w wielu kształtach. Słynie z wyrobów Fine Bone China, czyli jednej z najszlachetniejszych odmian porcelany, przepięknej, o ciepły, kremowy odcieniu i wysokiej przeświecalności.

 „Karolina” otrzymała Medale Europejskie za takie fasony jak: TRENDY, NORA, AMELIA, KYOTO, KANA, SWING i Orła Eksportu za PURE. Wyroby te są bardzo cenione wśród klientów krajowych i zagranicznych. Manufaktura oferuje także  produkcję spersonalizowanej porcelany. Można zamówić wyroby sygnowane własnym logo.

Porcelana „Made in Poland”

Słynie z bardzo wysokiej jakości wykonania i szerokiej gamy wzornictwa. Zaczynając od  najbardziej luksusowej, najszlachetniejszej, ręcznie zdobionej, która zagościła na stołach u Baracka i Michelle Obamów i na królewskich dworach w  Pałacu Buckingham w Wielkiej Brytanii i w Szwecji. W Polsce jest w zasięgu ręki i cenach dostępnych dla każdego. Warto ją mieć w swoim domu.

  • Wszystko
  • Wiedza (3)
  • Centrum Wsparcia (50)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.