Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Branże > Żywność, napoje i wyroby tytoniowe > Nabiał
Branża

Nabiał

Sektor mleczny to gałąź gospodarki, która obejmuje zbiór podmiotów na rynku uczestniczących w łańcuchu produkcji mleka i produktów mlecznych. W 2020 r. polska branża mleczarska wyeksportowała produkty o wartości ponad 2 mld euro. W strukturze wywozu dominującą pozycję zajmują sery i twarogi. Polska zajmuje piąte miejsce pod względem skali produkcji mleka w Unii Europejskiej oraz 12 w skali całego świata. Głównymi partnerami Polski w tym sektorze, pod kątem wartości wyeksportowanych towarów, są Niemcy, Czechy i Włochy. W 2021 roku eksport branży stanowił 0,9% polskiego eksportu towarów.

Nabiał

Polskie mleczarstwo charakteryzuje się doświadczoną i dobrze wyedukowaną kadrą – zarówno w kwestiach zarządzania, jak i w kwestiach technicznych. Jesteśmy konkurencyjni cenowo ze względu na relatywnie niższe koszty produkcji niż w większości krajów UE i dobre warunki klimatyczne, sprzyjające hodowli bydła mlecznego. Polskie mleczarstwo to jednocześnie tradycja, jak i nowoczesność. Jakość surowca stale rośnie, polscy eksporterzy są doceniani na rynkach zagranicznych, zakłady przetwórcze należą do najnowocześniejszych w UE, jednocześnie polska produkcja mleczarska nie obciąża środowiska tak bardzo, jak w innych krajach.

Definicja sektora

Do sektora zaliczamy następujące kody CN: od 0401 do 0406, 2105.

Obejmują one takie produkty jak mleko, śmietana, maślanka, zsiadłe mleko, jogurt, kefir, masło, ser, twaróg, lody i inne artykuły mleczarskie.

Wartość eksportu sektora z Polski [EUR]

2021
2022
2023
2 608,27 mln Wzrost 13% od 2020
3 580,40 mln Wzrost 37% od 2021
3 269,57 mln Spadek -9% od 2022
źródło: Eurostat, Comext

Przydatne kontakty

Polska Izba Mleka

Ul. Mickiewicza 7/23; 15-213 Białystok

Związek Polskich Przetwórców Mleka

ul. Złota 59, budynek Lumen, piętro 6 00-120 Warszawa

Raporty

Spis treściTable of contents

Powiązane treści

  • Wszystko
  • Aktualności (7)
  • Wiedza (6)
  • Kalendarz (7)
  • Centrum Wsparcia (43)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.