Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polskie sery ponownie wyróżnione w znanym rankingu
Artykuł

Polskie sery ponownie wyróżnione w znanym rankingu

Polska jest szóstym producentem serów na świecie. Na rynku europejskim ze zmiennym powodzeniem rywalizujemy o miejsce na podium z takimi krajami jak Holandia, Szwajcaria czy Włochy.

częściowo pokrojony ser leżący na desce

Nasze krajowe produkty rokrocznie są doceniane w różnych rankingach. Spośród polskich serów niezmiennym powodzeniem wśród smakoszy cieszą się te wytwarzane w sposób tradycyjny, regionalne.

Polskie sery w rankingu Taste Atlas

Portal Taste Atlasod wielu lat publikuje zestawienia najlepiej ocenianych artykułów spożywczych na świecie. Ranking jest tym bardziej wartościowy, że tworzony dzięki głosom konsumentów, co im, nam, smakuje najbardziej.

W zestawieniu najlepszych serów świata za 2023 rok nie po raz pierwszy znalazło się kilka pochodzących z Polski. Wyniki zostały sporządzone dzięki ocenom 24 tysięcy konsumentów, którzy oddali swoje głosy na 1350 serów z całego świata.

W kategorii serów wędzonych polskie produkty cieszą się dużym uznaniem. W roku 2023, dzięki głosowaniu internautów, nasza krajowa gołka uplasowała się na bardzo wysokiej, drugiej pozycji. A dokładniej mówiąc, zdobyła oceną ex aequo 4,42/5, z pierwszą pozycją włoskiej provoli.  

Gołka produkowany jest z mleka krów rasy górskiej czerwonej. Ma delikatny i słonawy, elastyczny miąższ, walcowaty kształt i połyskującą skórkę. Można go przygotować na wiele sposobów, począwszy od przekąski bez obróbki, po zapiekanie, smażenie czy grillowanie. W każdej postaci smakuje wspaniale.

Bardzo dobrze został oceniony, choć znalazł się poza podium, na czwartym miejscu, nazywany młodszą siostrą oscypka – mały ser redykołka. Wytwarzany jest z przetworzonego bundzu, czyli sera owczego,  głównie na Podhalu i w Beskidzie Śląskim. Redykołka ma wyjątkowy, słony, lekko pikantny smak i oryginalny kształt, często przypominający postaci zwierząt charakterystycznych dla regionu, w którym jest produkowany.

Wysokie, dziewiąte miejsce zdobył nasz popularny i bardzo lubiany oscypek. Ser twardy, wędzony, o słonym smaku, wytwarzany z mleka podhalańskich owiec.

W kategorii tzw.”zwyczajnych” serów krowich, na czele znalazły się te produkowane we Włoszech (np. mozzarella), w Holandii (gouda), czy pochodzący z Francji – brie de Meaux.

Ponownie bezkonkurencyjny, na czele rankingu, pozostał włoski Parmigiano Reggiano – parmezan produkowany z półtłustego surowego mleka krowiego.

W tej kategorii polscy producenci, bardzo doceniani na światowych rynkach, mają jednak szanse na jeszcze spory awans, a my, konsumenci, będziemy kosztować i głosować.

Więcej o polskich serach można przeczytać tutaj

Źródło: KOWR

  • Wszystko
  • Aktualności (44)
  • Wiedza (24)
  • Kalendarz (85)
  • Centrum Wsparcia (44)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.