Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Czytaj tylko te treści, które Cię interesują -  dopasuj Trade do siebie

Strona główna > Branże > Pojazdy lądowe i lotnicze oraz części > Pojazdy lotnicze, silniki i części do nich

Pojazdy lotnicze, silniki i części do nich

Obecnie w firmach związanych z przemysłem lotniczym zatrudnionych jest ponad 26 tys. pracowników. Sprzedaż sektora obejmuje wyroby najwyższej, jakości, o niezwykle wysokim stopniu przetworzenia. Głównymi partnerami Polski w tej branży, pod kątem wartości wyeksportowanych towarów, są Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania. W 2021 roku eksport branży stanowił 1,4% polskiego eksportu towarów.

Dzięki stuletniej tradycji lotnictwa i ponad 80-letniej historii przemysłu lotniczego Polska jest jedną z najlepszych lokalizacji w Europie do rozwoju i realizacji projektów lotniczych. Przemysł ten obejmuje produkcję samolotów i części lotniczych, obsługę techniczną i remonty, badania naukowe oraz szkolenie pilotów. W Polsce działa wiele międzynarodowych korporacji lotniczych, a ponad 90% ich produkcji trafia na eksport. Głównymi odbiorcami polskiego eksportu są USA, Niemcy, Włochy, Kanada oraz Korea Południowa. Polska posiada również silną bazę małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią szeroką sieć dostawców dla takich firm, jak Boeing, Airbus czy Embraer.

Obrazek dekoracyjny

Definicja branży

Do branży zaliczamy następujące kody CN: 8411, od 8801 do 8803, 8805, 9104.

Obejmują one m.in. silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe oraz inne turbiny gazowe, statki powietrzne bez napędu, statki powietrzne, kosmiczne oraz stacje orbitalne napędzane, części statków powietrznych i statków kosmicznych, maszyny i urządzenia startowe do statków powietrznych i umożliwiające lądowanie oraz inne.

Wartość eksportu branży z Polski [EUR]

2018
2019
2020
2021
3 390,47 mln Spadek -3% od 2017
4 022,14 mln Wzrost 19% od 2018
2 861,60 mln Spadek -29% od 2019
3 927,99 mln Wzrost 37% od 2020
źródło: Eurostat, Comext

Powiązane treści

  • Wszystko
  • Aktualności (3)
  • Kalendarz (1)
  • Centrum Wsparcia (43)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.