Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Argentyna – ważny partner w sektorze kosmicznym
Artykuł

Argentyna – ważny partner w sektorze kosmicznym

Argentyna w powszechnym odczuciu to przede wszystkim rolnictwo i permanentny kryzys gospodarczy. Okazuje się, że nie do końca. Coraz bardziej rozwija się współpraca w zakresie wysokich technologii. Między innymi Argentyna posiada wieloletnią tradycję prowadzenia badań nad przestrzenią kosmiczną i należy do elitarnego grona 10 krajów, które rozwijają rodzimą produkcję satelitów. Z tego względu przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, reprezentanci firm tej branży oraz przedstawiciel Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odpowiedzialny za rozwój współpracy ekonomicznej z państwami Ameryki Łacińskiej uczestniczyli w misji do tego kraju.

Porozumienie między Polską a Argentyną

Misja potwierdziła komplementarność sektora kosmicznego w obu krajach oraz możliwość daleko idącej współpracy. Finałem misji było podpisanie 13 kwietnia br. przez Polską Agencję Kosmiczną porozumienia o współpracy z Krajową Komisją ds. Aktywności Kosmicznej Argentyny. Przy tej okazji dwie polskie firmy podpisały porozumienia z argentyńskimi partnerami.

Podpisanie porozumienia poprzedził Industry Day zorganizowany przez Ambasadę RP w Argentynie, podczas którego przedstawiciele instytucji publicznych i firm z obu państw zaprezentowali swoje osiągnięcia oraz odbyli szereg rozmów biznesowych.

Biznes w Argentynie i targi w Chile

Uczestnicy misji odwiedzili także Argentyński Instytut Radioastronomii, Uniwersytet w La Plata oraz spotkali się z Agencją Rozwoju Gospodarczego miasta La Plata. Zapoznali się z możliwościami prowadzenia biznesu w Argentynie zaprezentowanymi przez kierownika Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Buenos Aires oraz zarząd Argentyńsko-Polskiej Izby Gospodarczo-Handlowej.

Przy okazji wyjazdu do Ameryki Południowej przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego odwiedzili również Chile. Wzięli tam udział w renomowanych targach FIDAE na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej i PAIH oraz przeprowadzili rozmowy z przedstawicielami chilijskich instytucji z sektora kosmicznego, wskazujące na możliwość rozwoju współpracy także i z tym krajem. Ponadto Meksyk i Brazylia również wyrażają zainteresowanie współpracą z Polską w tym sektorze.

Autor: Dariusz Latoszek, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej, MRiT

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.