Obuwie, wyroby skórzane i skóry
Polska jest 10. eksporterem obuwia na świecie. Eksport obuwia w roku 2021 wyniósł łącznie prawie 129 milionów par o wartości 2,5 miliarda Euro. Polskie obuwie eksportowane jest głównie do Europy. Najczęściej eksportowane jest obuwie z cholewkami wykonanymi z tworzywa, a także obuwie tekstylne i skórzane. Polskie firmy świetnie radzą sobie także w handlu galanterią i wyrobami skórzanymi. Głównymi partnerami Polski w tym sektorze, pod kątem wartości wyeksportowanych towarów, są Niemcy, Czechy i Ukraina. W 2021 roku eksport sektora stanowił 1,3% polskiego eksportu towarów.
Produkcją obuwia w Polsce zajmuje się prawie trzy tysiące firm, zlokalizowanych głównie w województwie małopolskim, mazowieckim i śląskim. Aż 90% z tych firm stanowią mikroprzedsiębiorstwa. Mocne strony branży to duży potencjał produkcyjny (duże zdolności adaptacyjne dzięki strukturze – duży udział małych firm), tworzenie miejsc pracy w rejonach o mniejszym nasyceniu inwestycjami, wysokie nasycenie technologią na etapach projektowania i produkcji oraz korzystanie z lokalnych surowców i krótkich łańcuchów dostaw.
Definicja sektora
Do sektora zaliczamy następujące kody CN: od 4102 do 4107, od 4112 do 4115, od 4201 do 4203, 4205, 4206, od 4301 do 4304, 6116, od 6401 do 6406.
Obejmują one m.in. skóry owcze lub jagnięce, bydlęce, ze zwierząt jednokopytnych, skóry wyprawione, przetworzone dalej po garbowaniu lub kondycjonowaniu. Należą do nich także kufry, walizki, skórzane pojemniki, artykuły odzieżowe i dodatki do ubiorów, odzież, dodatki odzieżowe i pozostałe artykuły ze skór futerkowych, rękawiczki, obuwie, części obuwia i inne.
Wartość eksportu sektora z Polski [EUR]
Przydatne kontakty
Polska Izba Przemysłu Skórzanego
- Tel.: +48 426 361 221
- E-mail: sekretariat@pips.pl
Raporty
Spis treściTable of contents
Powiązane treści
- Wszystko
- Centrum Wsparcia (42)
-
Oferta wsparcia
Platforma ePing SPS & TBT
Platforma ePing SPS & TBT jest bezpłatnym narzędziem na poziomie Światowej Organizacji Handlu (WTO),…
Oferta wsparciaObniżenie kosztów importu zaopatrzeniowego
Możesz ubiegać się o zawieszenie poboru ceł albo ustanowienie unijnych kontyngentów taryfowych (z ni…
-
Oferta wsparcia
Lista partnerów biznesowych: zyskaj rzetelne kontakty
Zminimalizuj ryzyko w relacjach biznesowych i zapewnij sobie możliwość współpracy z rzetelnym partne…
Oferta wsparciaAnaliza potencjału eksportowego: poznaj swoje możliwości
Zwiększ swoje szanse na rozpoczęcie rozmów biznesowych z właściwymi partnerami biznesowymi.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.